Basında Biz

Tarih BAŞLIK İÇERİK RESİM
Tarih BAŞLIK İÇERİK RESİM
2021-08-26 TSOBaşkanımıza Teknokentimize verdiği destekler için teşekkür ediyoruz

TSO Başkanımız Oğuzhan Ata Sadıkoğlu Malatya Teknokent ürünü hakkındaki haberi Vuslat TV'de ve yerel basında yer aldı.

Başkanımıza Teknokentimize verdiği destekler için teşekkür ediyoruz.

Resim yok
2021-08-19 MALATYA TEKNOKENT Y İMMUNOTEK FİRMASI TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN ÜLKEMİZİN İLK YERLİ KORONAVİRÜS ANTİKOR TESTİ MEDYADA GENİŞ YER BULDU:

MALATYA TEKNOKENT Y İMMUNOTEK FİRMASI TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN ÜLKEMİZİN İLK YERLİ KORONAVİRÜS ANTİKOR TESTİ MEDYADA GENİŞ YER BULDU:

https://www.haberturk.com/turk-bilim-insanlari-yerli-ve...

https://www.haberturk.com/.../turk-bilim-insanlari.../733120

https://www.aa.com.tr/.../turk-bilim-insanlari.../2338722

https://www.ntv.com.tr/.../turk-bilim-insanlari-yerli-ve...

https://www.milliyet.com.tr/.../turk-bilim-insanlari...

https://www.dailymotion.com/video/x83htif

https://www.mynet.com/malatya-turk-bilim-insanlari-yerli...

https://www.financernews.net/.../turk-bilim-insanlari...

Resim yok
2021-08-10

Bir çok birinciliğe sahip olan ve Patent Süreci Malatya Teknokent Malatya TTO FSMH birimi tarafından yürütülen Yangın Söndürme Bombası YSB 82 Melih Gökçek tarafından yangınlarla boğuştuğumuz bu günlerde gündeme taşındı. Kendisine destekleri için teşekkür ediyoruz.

Yakın bir zamanda bombanın seri üretime geçmesi için Malatya Teknokent ve İnönü Üniversitesi olarak adımlarımızı hızlandırdık.

Resim yok
2021-06-04 Yerli ateş, nabız ve kan oksijen düzeyi tespit eden cihaz geliştirildi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde özellikle hastanelerde ateş ve nabız ölçer cihazlarına olan yoğun talep nedeniyle İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Teknopark'ta yeni bir cihazın üretilmesini istedi.

İnönü Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimince Malatya Teknopark'ta üniversite-sanayi iş birliğiyle çalışma başlatıldı.

Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Teoman Karadağ öncülüğünde Malatya Teknopark'ta faaliyet gösteren Mekatron Ar-Ge firması tarafından yaklaşık 9 aylık çalışma sonucu şarj edilebilir bir cihaz geliştirildi.

Yüksek hassasiyete sahip sensörlerle donatılan ve cep telefonunu andıran ergonomik tasarımlı cihaz, vücut ve ortam sıcaklığı, kandaki oksijen seviyesi ile nabız değerleri gibi 4 farklı değeri aynı anda ölçebiliyor, artan ölçüm değerlerine göre gerekli durumlarda renk ve ses ikazlarıyla kullanıcıyı bilgilendirebiliyor.

İlk etapta geliştirilen 100 cihaz, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde kullanılmaya başlandı.

"Her şeyiyle özgün bir tasarımı var"

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AA muhabirine, Kovid-19 sürecinde hastaların ateş, nabız ve kan oksijen düzeyinin ölçümünün temassız olarak tespitinin önem kazandığını söyledi.

Bu nedenle temassız ateş ölçer gibi cihazların fiyatlarının bir anda yükseldiğini anlatan Kızılay, bu ürünlerin ithal edildiği için salgın döneminde fiyatının ikiye, üçe katladığını ifade etti.

Kızılay, Kovid-19 sürecinde hastanelerinin ihtiyacı olan ateş ve nabız ölçer gibi cihazların Teknopark'ta üretilmesi için girişimde bulunduklarını ve kaynak aktardıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

"Üniversite-sanayi iş birliği projesi kapsamında bu çalışmayı hayata geçirdik. Bildiğimiz kadarıyla ülkemizde dizayn edilen ilk ateş ve nabız ölçer cihaz. Ürünü tümüyle proje kapsamında firmamız dizayn etti. Cihazların en önemli özelliği yerli ve milli bir yazılıma sahip olması. Her şeyiyle özgün bir tasarımı var. Ayrıca kendi ihtiyacımızı üniversite-sanayi iş birliğiyle geliştirmiş olduk. Bundan sonraki amacımız cihazımızın seri üretimini gerçekleştirerek tek kullanımlık hale getirmek. Ateş ölçer uzaktan ölçüm yapıyor ama nabız ölçerde temas zorunlu. Hedefimiz bir kaynak bularak bu cihazları tek kullanımlık hale getirmek."

"Sensörler şu an kullandıklarımızdan çok daha hassas"

Prof. Dr. Kızılay, cihazlardan 100'ünün teslim edilerek üniversite hastanesinde kullanılmaya başladığını aktararak "Cihazlardaki sensörlerin şu an kullandıklarımızdan çok daha hassas çok daha yüksek çözünürlükte olduğunu biliyoruz. Artık sadece kendi hastamız için değil ülkemizdeki hastanelere bunu endüstriyel üretimle sunmak bundan sonraki aşamamız olacak. Ayrıca cihazımız dijital hastaneye geçmek için de yararlı olacak. Cihazın hafızasına kaydettiği sonuçlar, kablosuz olarak merkezi bilgisayara aktarılarak hastanın dijital dosyasına anlık olarak kaydedilebilecek." diye konuştu.

"Sesli ikazla kullanıcıyı bilgilendiriyor"

Dr. Öğr. Üyesi Teoman Karadağ ise yaklaşık 9 aylık çalışma sonucu cihazı geliştirdiklerini söyledi.

Cihazları piyasadaki muadillerinin eksikleri göz önünde bulundurarak geliştirdiklerini anlatan Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cihaz, donanım, tasarım ve yazılım olarak özgün bir çalışma oldu. Piyasadaki ateş ölçerler AAA ve AA piller kullanırken biz lityum iyon pil kullandık ve cihaz üzerinden şarj edebiliyoruz. Aynı zamanda renkli ekranıyla ateş ölçerken farklı renklerde sesli ikazla kullanıcıyı bilgilendiriyor. Vücut ve ortam sıcaklığı, kandaki oksijen seviyesi ve nabız değerleri artık tek bir cihazdan ölçülebilmektedir. Bildiğimiz kadarıyla piyasada satılan ateş ölçerler ithal ediliyor. Bu cihaz tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiştir."

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur da cihazın en önemli özelliklerinden birinin şarj edilebilmesi olduğunu söyledi.

Cihazın hastanede kullanılmaya başlandığını anımsatan Beytur, ilerleyen günlerde ürünün tüm dünyada kullanılabileceğini kaydetti.

Resim yok
2021-05-25 MALATYA TEKNOKENT’de PANDEMİ DÖNEMİ İÇİN YERLİ ve MİLLİ ATEŞ ÖLÇER GELİŞTİRİLDİ

İnönü Üniversitesi’nin son beş yıldır üniversite akademisyeni ile sanayiciyi bir araya getirerek yeni ürünler geliştirilmesi için uygulamaya başladığı ÜSİP proje desteği sayesinde onlarca ürün geliştirildi. Malatya Teknokent bünyesinde ise pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan birçok ürün ve cihaz, gerek ÜSİP desteği, gerekse de firmaların Ar-Ge çalışması sonucu geliştirildi.

Pandemi döneminde Malatya Teknokentte virüs ve bakteri geçirmeyen doğal bitkisel solüsyonlu yenilikçi maske, insan sağlığına zarar vermeyen ve hava ve yüzeydeki virüsleri yok eden ultraviyole lamba (UVC-222 NM), dezenfektan, ozon tabanlı kuru dezenfeksiyon kabini, çocuk ve büyükler için bağışıklık sistemini kuvvetlendiren takviye edici gıda gibi ihtiyaç duyulan birçok ürün ve cihaz geliştirildi. Şimdi ise bu cihazlara yenilikçi ateş/nabız ölçer de eklendi.

Malatya Teknokent MEKATRON firması ve İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üye Teoman Karadağ tarafından İnönü Üniversitesi ÜSİP (Üniversite Sanayi İşbirliği) proje desteği ile geliştirilen yerli ateş ve nabız ölçer ürünü yakın zamanda tamamlandı.

Geliştirilen cihazın muadillerinin tamamı yurt dışından ithal edilmesi nedeni ile cihaz ithalatı azaltan, yerli ve milli bir ürün statüsünde olması dikkat çekiyor. Aynı zamanda benzer ürünler sadece ateş ölçme için kullanılırken, geliştirilen cihaza eklenen yeni özelliklerle aynı anda vücut, ortam sıcaklığı, nabız ve kandaki oksijen seviyesi gibi dört farklı ölçümün bir arada yapabilme özelliği getirildi. Ayrıca cihaz yine muadillerine göre çok daha küçük ve ergonomik olarak tasarlandı. Bu sayede kişiler çantalarında hatta ceplerinde bile cihazı taşıyabilmeleri sağlandı.

Hocamız ve firmamızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Resim yok
2021-05-17 VİRÜSLE MÜCADELEDE MALATYA TEKNOKENT FİRMALARININ KATKILARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Malatya Teknoparkta faaliyet gösteren Karbomer firmasının, ürettiği kripton gazı içerikli FAR 222 Ultraviyole-C lamba hava ve yüzeydeki virüs, bakteri, mantar gibi patojenleri saniyeler içinde yok eden cihaz geliştirdi. Geliştirilen UVC lamba Anadolu Ajansı tarafından haber yapıldıktan sonra ulusal ve yerel medyada geniş yer buldu Hava ve yüzeydeki zararlı bakterileri yok etmek için insan sağlığına zararsız 222 nanometre dalga boyunda çalışan Ultraviyole-C lamba dünyada sadece ABD, Japonya ve Türkiye’de de Malatya Teknoparkta üretiyor.

Haberin Detayları için:

https://www.aa.com.tr/.../malatyali-girisimci.../2241027

https://www.trthaber.com/.../turkiyenin-salginla...

https://www.memurlar.net/.../turkiye-nin-koronavirusle...

https://www.mynet.com/malatyali-girisimci-virusleri...

http://www.memlekettenhaber.com/.../malatyali-girisimci...

https://malatyahaber.com/.../dunyada-abd-japonya-ve.../

https://malatyanethaber.com.tr/malatya-da.../30680/

Resim yok
2021-04-13 EN HIZLI BÜYÜYEN 50 ŞİRKET ARASINA GİRME BAŞARISI GÖSTEREN ENQURA MALATYA TEKNOKENT'i TERCİH ETTİ:

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programında en hızlı büyüyen 50 firma arasına giren ENQURA Malatya Teknokent ailesinin yeni üyesi oldu.

Malatya Teknokent yapılanmasını sosyal medya hesaplarında duyuran

Enqura Information Technologies

firması sosyal medya hesaplarında Malatya Teknokent yapılanmasını duyurdu. Ayrıca ENQURA paylaşımlarında yeni ekip arkadaşları için çağrıda da bulundu.

Firmamızı tebrik ediyoruz. Teknokent ailemize hoş geldiniz.

https://www.linkedin.com/company/enqura/posts/?feedView=all

Resim yok
2021-04-08 Milletvekilimiz Sayın Bülent Tüfenkçi'nin paylaşımı ..

Ticaret Sanayi Odamız ve Teknokentimizin #Malatya'mızda savunma sanayi altyapısı kurulması adına yaptığı önemli çalışmanın ilk meyvesini 'SAHA İstanbul Programı' ile aldık.

Bu önemli toplantıya katılarak sanayicilerimizle bir araya geldik. Malatya'mıza hayırlı olsun.

https://twitter.com/bulenttufenkci/status/1380552250821599236

Resim yok
2021-03-25 SOFTTECH MALATYALI ÖĞRENCİLERLE BULUŞACAK OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> https://www.sanayigazetesi.com.tr/sanayi/softtech-malatyali-ogrencilerle-bulusacak-h26417.html?fbclid=IwAR3rm06BGH3whbMQ-EHY6me-d6XNJSUpbEHlFVdSUijH64BqIQvnzqyvvfo Sanayi Gazetesi

SoftTech, Malatya Teknokent iş birliğiyle, yazılım dünyasındaki güncel trendleri ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşıyor.

Türkiye’nin en büyük yazılım firmalarından SoftTech, 2015 yılından bu yana Anadolu’nun çeşitli üniversitelerinde düzenlediği “Teoriden Pratiğe Yazılım Teknolojileri” başlıklı seminerler serisine Malatya’da devam ediyor. Malatya Teknokent ve SoftTech iş birliği ile 2 Nisan 2021 cuma günü saat 14.00’te çevrim içi olarak gerçekleşecek seminerde SoftTech firma yetkilileri ve İnönü Üniversitesi öğrencileri bir araya gelecek. Seminerde SoftTech yetkilileri güncel teknolojilerden bahsedecek ve aynı zamanda deneyimlerinden yola çıkarak üniversite öğrencilerinin kariyer yolculuğu ile ilgili akılarına takılan sorulara yanıt verecek. SoftTech Yetenek Kuşağı programının da tanıtılacağı seminere https://softtech-tr.zoom.us/webinar/register/WN_vftr5qaCS0C8aDgrdtR8jQ linkinden kayıt yaptırılabiliyor.

Resim yok
2021-02-09 MALATYA TEKNOKENT ENQURA FİRMAMIZ TÜRKİYE’NİN EN HIZLI BÜYÜYEN TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ ARASINDA:

Malatya Teknokent ailemizin yeni üyesi olmaya hazırlanan Enqura Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nda geçen yılın ardından bu yıl da listeye girmeyi başararak, üst sıralardaki yerini korudu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasındaki bu başarısı Teknokent ailesi olarak bizleri gururlandırdı.

2006 yılından bu yana devam eden Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye listesi, şirketlerin son dört senelik net satış gelirlerinin büyüme oranına göre belirleniyor. Kazanan 50 şirket 16 Şubat 2021’de düzenlenen online etkinlikte açıklandı.

Malatya Teknokent ailesi olarak firmamızın bu başarısı ile gurur duyuyor ve alkışlıyoruz. Önümüzdeki dönemde de Malatya Teknokent ekosistemi ile başarılarına başarı katmasını diliyoruz.

ENQURA Kimdir?:

Dijital dönüşüm alanında inovatif çözümler geliştirmek üzere 2014 yılında kurulan Enqura, başta bankacılık, sigortacılık, perakende ve lojistik sektörleri olmak üzere daha birçok sektöre yenilikçi ve uçtan uca çözümler sunmaktadır.

Dijital bankacılık ve sigortacılık uygulamalarının yanı sıra, web tabanlı uygulamalar Enqura’nın uzmanlık alanları arasında yer almaktadır. Yeni dijital çağ ile birlikte Android ve iOS mobil uygulamalar, yapay zeka (AI), iş zekası (BI) ve blockchain teknolojileri üzerine Ar-Ge projeleri geliştirmektedir. Enqura, yazılım ve Ar-Ge ekibi İstanbul ve Antalya'da bulunmakta iken yeni yapılanmasını Malatya Teknokentte yapma kararı aldı.

Bugün ürettiği teknolojileri birçok ülkeye ihraç eden Enqura Türkiye’deki ofislerinden ve yurtdışındaki iş ortakları ile birlikte müşterilerine kesintisiz hizmet sunmaktadır. Dünyaya yenilikçi teknoloji çözümleri sunan lider yazılım firmalarından biri olma stratejik hedefinin bir parçası olarak Enqura, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini tam olarak karşılayan maliyet etkin, ileri teknoloji çözümleri sağlayarak, önümüzdeki beş yıl içinde Kuzey Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’daki müşteri tabanını genişletecek şekilde proaktif olmayı hedeflemektedir.

Yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği yenilikçi çözüm ilkleriyle Enqura, üretici ile müşteri arasındaki sinerjiye büyük önem vermekte ve müşterilerine özel ürünler ve hizmetler tasarlayarak onların ihtiyaçlarını, taleplerini ve beklentilerini önceliklendirmektedir. Memnun müşteriler ve iş ortaklarıyla birlikte dünyada büyüme ilkesiyle hareket eden Enqura, sektördeki iddiasını inovatif çözümleriyle Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirdiği birçok yenilikçi projeyle ispatlamış, yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olarak başarılarına yenilerini ekleyerek, önde gelen global oyuncularından biri olma stratejisiyle yoluna devam etmektedir.

https://www2.deloitte.com/.../technology-fast-50-2019.html

http://www.enqura.com/index.html

Resim yok
2021-01-22 AK Partili Tüfenkci’den teknolojiye destek mesajı

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya Teknopark’ı ziyaret ederek, Teknopark firmaları ile istişarelerde bulundu.
Firma ürün ve yazılımları hakkında firma yetkililerinden detaylı bilgi alan Tüfenkci, sunumu yapılan Teknoköy projesine gerekli desteğin sunulmasını noktasında girişimlere başlatacağını söyledi.
Firma ziyaretleri sonrasında İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ile Malatya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kocamaz tarafından Malatya Teknokent projeleri hakkında sunum yapıldı. Sunumda Malatya Teknokent bünyesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ile kurulan Güneş Enerji Santrali ve Teknoköy projeleri hakkında detaylı bilgi verildi. Kocamaz, “Malatya Teknokent son 4 yılda katlanarak firma sayısını ve kalitesini arttırarak 80’e varan firma sayısına ulaştı. Bu nedenle mevcut bina, kapasitesinin üzerinde firmaya ev sahipliği yapmaya başladı. Ayrıca her geçen gün yeni firma talebinin oluşması bereberinde insan kaynağı sayısında da ciddi bir artışa neden oldu. Bu nedenle Malatya Teknoparkda yeni yönetim birimleri, çalışma ofisleri, fuaye ve fuar alanları, seminer, eğitim ve konferans etkinlikleri düzenleme alanları, workshop odaları, teknik ofisler, atölyeler, bölgenin ihtiyacı olan alanlarda faaliyet gösterecek laboratuvarlara, kütüphanelere, kiralanabilir modüler ofislere, sosyal alanlara ihtiyaç oluşmaya başladı. Bu bağlamda FKA (Fırat Kalkınma Ajansı) fizibilite desteği ile Malatya Teknokent’e yeni bina ve alanların açılması için proje çalışması yürütülmeye başlandı. İlk çalışmalarımız klasik yaklaşım olan çok katlı mimariydi. Fakat bu mimari bir çok ihtiyaca cevap veremiyordu. Yeni yapılanmanın örnek ve konsept bir çalışma olması ve geçmiş kadim kültürümüz ile gelecek teknolojilerini bir araya getiren bir ortam olması için projeye “Tekno Köy” adı verildi. Teknoköy projesi; Malatya bölgesinin sık sık deprem yaşaması, işletme maliyetleri düşürülebilmesi, farklı tür firmalara farklı boyut ve olanaklarda hizmet ve ortam sunulabilmesi, “yeşil kent” konseptini sağlanarak Ar-Ge faaliyetleri yürüten insanların yeşil içerisinde sağlıklı ve ekolojik bir ortamda çalışabilmesi, geçmiş kültüre bağlılığı gelecek teknolojileri ile bir araya getirilebilmesi, modüler yapı sayesinde sistemi oluşturan tüm inşaatın bitmesine gerek kalmadan modül modül devreye alınabilmesi gibi bir çok avantaj içeriyor. Bu nedenle geçmiş ve geleceğin bağlantısı kurulabilmesi için çoğunlukla taklit isimler olan “vadi”, “silikon” gibi isimler yerine geleceği ifade eden “tekno” ve geçmişi ve kökenlerimize bağlılığı ifade eden "köy” kelimesi bir araya getirildi ve yeni yapılanma köy konseptinde yatay mimari ile tasarlandı. Köy konseptini sağlamak için merkez bir bina planlandı ve içerisinde konaklamadan, küçük fuar, eğitim seminer düzenlemeye, laboratuvar hizmetlerinden toplu ikram ve yemek alanlarına kadar her tür ortak organizasyonlar için ortamlar planlandı. “Teknoköy evleri” (firma ofisleri) geçmişe bağlılığı sağlayabilmek için bir veya iki katlı, müstakil bahçe içerisinde ve Selçuklu, Malatya, taş ve modern mimariyi yansıtacak formda tasarlandı. Proje ile Teknoköy kurulduğunda 53.000 metrekare alanda 26 adet 90 metrekare, 42 adet 120 metrekare, 8 adet 200 metrekare(+bodrum), 8 adet de 400 metrekare (+bodrum) Ar-Ge çalışma ofisi ve 1 adet de 4.000 metrekare sosyal tesis olmak üzere olmak üzere toplam 16.180 metrekare kapalı alan sahip 85 binanın bulunduğu bir yerleşkeye dönüşecektir. Yerleşkedeki her ofis içerisinde boyutu ile orantılı olarak toplantı odaları, bayan erkek tuvaletleri, mutfak ve idari ofisler planlanmış, her firmanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ortamlar detaylı olarak düşünülerek oluşturulmuştur” dedi.
"Etkileyici bir proje, destek için girişimlere başlayacağız"
Milletvekili Tüfenkci ise Teknoköy projesinin oldukça etkileyici olduğunu vurgulayarak, "Bugün Teknopark’ta yapmış olduğumuz incelemede oldukça faydalı çalışmalar gördük. Bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Bu bilim yuvasında daha etkili çalışmaların yapılacağına olan inancımız tamdır. Sunumu yapılan Teknoköy projesi gerçekten etkileyici. Buraya gerekli desteğin sağlanması için girişimlere başlayacağız. Dünyada benzeri olmayan, tamamen bilim ve teknoloji üssü olmaya aday Teknoköy, Malatyamıza ve Türkiyemize çok şey katacaktır. Emeği geçenleri kutluyorum" diye konuştu.

Resim yok
2020-12-24 MALATYA TEKNOKENT ve MALATYA BB ARASINDA İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ İSTİŞARE EDİLDİ:

Malatya Teknokentin Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) kapsamında yaptığımız çalışmaların sonuçları alınmaya devam ediyor.

Malatya Valiliğinde yapılan il KÜSİ toplantısında Malatya Teknokentin gündem maddesi olarak görüşülen; "ilin kamu kurumlarının yazılım ve teknoloji ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda Malatya Teknokent firmalarına öncelik tanınması" konusunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay'ın belediyenin ihtiyaç duyacağı yazılımların teknokent bünyesinde bulunan firmalarda geliştirilmesi talebi istişare edilmişti. Talep doğrultusunda Büyükşehir Belediyesinin yazılım ihtiyaçlarını gidermek ve kapsamlı belediye yönetim otomasyonunun Malatya Teknokent firmaları tarafından yapılması konusunu istişare etmek üzere, Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz, Malatya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı ile Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay ziyaret edildi. Ziyarete Büyükşehir Belediyesi bilgi işlem daire başkanı Mustafa Ünlü de katıldı.

Ziyarette karşılıklı işbirliğinin başlatılması için protokol imzalanması kararı alındı.

Resim yok
2020-12-23 İthalin 6'da biri fiyatına yerli üretildi... Seri üretime geçilecek

İthal ürünlere göre 6'da bir maliyetle yerli olarak üretilen lazerli lam yazma cihazında seri üretim hazırlığı başladı.

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta bir firmanın ithal ürünlere göre 6'da bir maliyetle ürettiği ve mikroskoplarda numune incelemek için kullanılan lamların üzerine bilgi yazan cihazdan beklenen verimin alınması üzerine seri üretim hazırlığına başlandı.

Üniversiteye bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki laboratuvarlarda çalışan patologların önerisi üzerine, yaklaşık 4 yıl önce öğrenci Ferhat Toslak, ithal edilen lam yazma cihazıyla ilgili yüksek lisans tezi hazırladı. Tez, İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta üniversite-sanayi iş birliği projesi kapsamında Ar-Ge çalışmalarıyla vücut buldu.

Üniversite, yurt dışından yaklaşık 180 bin liraya alınan cihazı, Ar-Ge desteğiyle teknoparkta özel bir firmayla iş birliği yaparak 30 bin liraya yüzde 95'i yerlilikle lazerli olarak geliştirdi.

 

Turgut Özal Tıp Merkezinin patoloji laboratuvarında yapılan denemelerin ardından beklenen verimin elde edildiği cihazın seri üretimi için gerekli izinlerin alınması amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuruda bulunuldu.

- HASTANEDE 3 AY DENENDİ

Lazerli lam yazma cihazı üreten firmanın sahibi Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Kürşat Güler, AA muhabirine, cihaz için geçen yılın ilk aylarında çalışmalara başladıklarını, tamamladıkları ilk prototipin haziran ayında Turgut Özal Tıp Merkezi patoloji laboratuvarında test edildiğini anlattı.

Laboratuvarda gerekli ölçüm ve testlerin yapıldığını, hastaneden alınan verilerin toplanarak ekstra özellikle fonksiyonlar eklediklerini belirten Güler, şöyle konuştu:

"Cihazımız hastanede yaklaşık 3 ay kaldı ve nihai ürünü elde ettik. Cihazın en önemli özelliklerinden biri yazılımın esnek olması. Her hastaneye göre değiştirilebilir ve her fonksiyonu açık. Tek tip bir ürün üretmek yerine esnek özelliklere sahip bir cihaz. Hastanede biyopsilerde kemik iliği, mide kanseri gibi çeşitli karaciğer hastalıklarında farklı farklı örnekler elde edilmek isteniyor. Kullanıcı bunlar için her defasında aynı şeyleri yapınca zaman kaybı oluyor. Makine işlemleri kolaylaştırabilmekte."

- LAM CİHAZINA LAZER EKLEDİLER

Diğer lam yazma cihazlarının lam üzerine mürekkep veya kazma şeklinde verileri aktardığını, kendi cihazlarının ise bilgileri lazer ile yazdığını dile getiren Güler, mürekkebin kullanıcılar için maliyeti artırdığını, kazma yönteminde de cihazda uç kırma sorununun olduğuna işaret etti.

https://www.hastane.com.tr/saglik/yerli-uretilen-lazerli-lam-yazma-cihazinda-seri.html

https://www.hastane.com.tr/saglik/yerli-uretilen-lazerli-lam-yazma-cihazinda-seri.html

https://www.hastane.com.tr/saglik/yerli-uretilen-lazerli-lam-yazma-cihazinda-seri.html

Resim yok
2020-12-18 Teknokent ailesi büyüyor

Malatya Teknokentin, İnönü Üniversitesi’ndeki akademik bilginin yüksek katma değerli ürünlere dönüşebilmesi için yürüttüğü faaliyetler her geçen gün artıyor.

Son bir ay içerisinde İnönü Üniversitesi akademisyenlerinden, Prof. Dr. Tuncay Özdemir (Fizik Bölümü), Prof. Dr. Sedat Yıldız ve ekibi (Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı), Doç. Dr. Mehmet Güllü, Dr. Öğr. Üyesi Erkan Bahçe (Makine Mühendisliği), Dr. Öğr. Üyesi Murat Öztürk (Tarih Bölümü), Dr. Öğr. Üyesi Faruk Akçınar ve Dr. Öğretim Üyesi Serpil Akçınar Malatya Teknokent ailesine katıldı.

Malatya Teknokent tarafından yapılan açıklamada, Teknokent ailesinin her geçen gün genişlediğine dikkat çekilip, “ Prof. Dr. Sedat Yıldız’ın uzun yılların tecrübe ve akademik birikimi ile TÖTM Fizyoloji Laboratuvarında geliştirdiği mikrobiyoloji kitlerini firmasında geliştirip üreterek ülke ekonomisine katkıda bulunması bekleniyor. Aynı zamanda Prof. Dr. Sedat Yıldız ve ekibi son dönemde yerli Covid antikor testini de üretmiş ve bu haber ulusal medyada da geniş yer bulmuştu. Firmamızın bu yerli Covid antikor test kitini de kısa sürede satışa sunması bekleniyor” denildi.

“İlk implant test merkezi olma özelliğini taşıyacak”

Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nde implant üretimi yapan Ottoman Grup ve Malatya Teknokent ortaklığı ile kurulan firmanın ise Türkiye’de ilk implant test merkezi olma özelliğini taşıyacağının bildirildiği açıklamanın son bölümünde, akreditasyonları tamamlandıktan sonra implant testleri için yurt dışına ödenen büyük miktardaki dövizin de yurt içinde kalmasının hedeflendiği kaydedildi.

Resim yok
2020-12-18 Yerli endemik bitkilerden bakanlık onaylı krem ve serum üretti

Malatyalı kadın girişimci, İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta kurduğu laboratuvarda yerli endemik bitkilerden elde edilen yağlardan Sağlık Bakanlığı onaylı krem ve serum üretti - Betül Karaduman: - "Ürünlerimizi kendi topraklarımızda yetişen endemik bitkilerden elde edilen botanik yağlardan ürettik. Ürünlerin en önemli özelliği etkisinin çok yüksek ve kalıcı olması. Ayrıca geliştirdiğimiz ürünler muadillerine göre çok daha ekonomik" - Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Adnan Fatih Kocamaz: - "Teknopark'taki Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve tamamen kimyasaldan arındırılmış ürünlerin piyasadaki muadillerine göre çok üstün özellikleri bulunuyor"

MALATYA (AA) - VOLKAN KAŞİK - İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta kurduğu laboratuvarda yerli endemik bitkilerden elde ettiği yağlardan Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasal madde içermeyen yaşlanma geciktirici krem ve serum üreten kadın girişimci, sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor.

Malatya'da yaşayan Betül Karaduman, yurt dışında yaşadığı süreçte Rus kadınların kullandığı, çok etkili ve tamamen bitkisel ürünlerden yapılan kozmetik ürünlerden etkilenerek Türkiye'de bu işi yapmaya karar verdi.

Üniversite sınavlarına girip İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümünü kazanan ve burayı birincilikle tamamlayan Karaduman, daha sonra çeşitli eğitimler ve sertifikalar alarak hazırladığı yaşlanma geciktirici krem ve serum üretimi projesini hayata geçirmek için İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'a başvurdu.

Yaklaşık 4 yıl ürün geliştirme ve formülasyon çalışmaları yapan Karaduman, Malatya Teknopark'ta kurduğu Ar-Ge laboratuvarında yaşlanma önleyici (antiaging) krem ve serum ile antibakteriyel özellikle ek kremi üretmeyi başardı.

Ürünlerine Sağlık Bakanlığından onay alan Karaduman, kurduğu şirkette "Art de la sante" markası adı altında ürünlerini pazarlamaya başladı.

Yerli ve kimyasal madde içermeyen ürünler üreten Karaduman, sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor.

- "Hiçbir kimyasal madde kullanmadık"

Betül Karaduman, AA muhabirine, ürünlerinin tamamen organik içerikli olduğunu, kayısı çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı ve tamamen Türkiye topraklarında yetişen ürünlerden elde ettikleri yağlarla üretildiğini belirtti.

Geliştirdikleri ürünlerde hiçbir kimyasal madde kullanmadıklarını, Sağlık Bakanlığının ürünlerini dermokozmetik kategorisinde kabul ettiğini ifade eden Karaduman, şöyle konuştu:

"Ürünlerimiz, dermokozmetik olarak içerisinde hiçbir kimyasal olmayan Türkiye'deki tek ürün olarak biliniyor. Geliştirip, ürettiğimiz yaşlanma önleyici krem ve serumlar dermokozmetik olarak çoklu etkilere sahip ancak içerisinde hiçbir kimyasal yok. Yaşlanma önleyici kremimiz çok yoğun bir nemlendirme sağlıyor. Komojen oluşturması söz konusu değil. 'Roza' rahatsızlığında yüzdeki renk eşitsizliklerinde, ince kırışıklıklarda, çok kuru ciltleri nemlendirmede çok iyi bir ürün. Serum da aynı şekilde. Serumun kremden ayrıldığı nokta ise çok yoğun ve etkisinin yüksek olması. Serumun düşük oranda yüksek etki sağlığını tespit ettik. Her iki ürünümüzün nemlendirme özellikle çok yüksek."

- "Endemik bitkilerden elde edilen botanik yağlardan üretildi"

 

Geliştirdiği ürünlerin muadillerine göre daha etkili olduğunu aktaran Karaduman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ürünleri tamamen kendi imkanlarımızla ürettik. Türkiye'nin topraklarında yetişen endemik bitkilerden elde edilen botanik yağlardan ürettik. Eczanelerde ve bütün kozmetik mağazalarında genelde yabancı ülkelerden gelen ürünler pazarlanıyor. Ürünlerimizi kendi topraklarımızda yetişen endemik bitkilerden elde edilen botanik yağlardan ürettik. Ürünlerin en önemli özelliği etkisinin çok yüksek ve kalıcı olması. Ayrıca geliştirdiğimiz ürünler, muadillerine göre çok daha ekonomik."

- "Muadillerine göre çok üstün özellikleri var"

Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Adnan Fatih Kocamaz ise Teknopark'ta 5 yıldır ciddi çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Teknopark'taki 75 firmanın çok kaliteli ürünler geliştirdiğini anlatan Kocamaz, şunları kaydetti:

 

"Teknopark'taki Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve tamamen kimyasaldan arındırılmış ürünlerin, piyasadaki muadillerine göre çok üstün özellikleri bulunuyor. Bu ürünler, Teknopark'taki Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıktı. Ayrıca tek bir kadın girişimcimizin girişimleri sonucu bu ürünler ortaya çıktığı için bizi çok gururlandıran bir çalışma. Bir kadın girişimcinin tek başına bir ürün geliştirmesi, şirketini kurması ve ürünlerini piyasaya sürmesi ülkemiz ve bizler adına sevindirici. Teknoparkların en önemli özelliği girişimci yetiştirmek daha da önemlisi kadın girişimci yetiştirmektir. Bu konuda Betül Karaduman arkadaşımızın yanındayız. Teknopark'ta Betül Karaduman gibi birçok kadına ev sahipliği yapıyoruz. Malatya'da kadın girişimcilerin neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermek istiyoruz."


https://m.mynet.com/malatya-yerli-endemik-bitkilerden-bakanlik-onayli-krem-ve-serum-uretti-izle-6877999.html
https://www.yeniakit.com.tr/haber/yerli-endemik-bitkilerden-bakanlik-onayli-krem-ve-serum-uretti-1482308.html
https://www.haberler.com/yerli-endemik-bitkilerden-bakanlik-onayli-krem-ve-13810566-haberi/
https://beyazgazete.com/haber/2020/12/19/yerli-endemik-bitkilerden-bakanlik-onayli-krem-ve-serum-uretti-5885093.html
https://www.haberofisi.com.tr/tr/haberler/haberler/malatya/yerli-endemik-bitkilerden-bakanlik-onayli-krem-ve-serum-uretti-lh0BorPYnGir
http://malatyahaber.com/haber/tamamen-kendi-imkanlarimizla-urettikurun/ 
https://malatyanethaber.com.tr/etiket/endemik-bitki-haberleri/9632/

Resim yok
2020-12-17 MALATYA TEKNOKENT ve İ.Ü. HUKUK FAKÜLTESİ STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ GÖRÜŞMESİ

Hukuk Fakültesi dekanlığına yeni atanan Prof. Dr. Bünyamin Akdemir, dekan yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Akça ve Dr. Öğr. Üyesi Adem Yelmen Malatya Teknokenti ziyaret etti.

Ziyarette Hukuk Fakültesinin desteği ile Malatya Teknokent üzerinden yapılabilecek işbirliği modelleri istişare edildi. Bu kapsamda danışmanlık hizmeti vermek isteyen Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinin Malatya Teknokent firmaları başta olmak üzere tüm işletmelere yönelik hukuk danışmanlığı desteği verebilmesi mutabakata bağlandı. Ayrıca Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinin çalışma alanlarına göre firmalara yönelik eğitimler düzenlenmesi kararı alındı.

Başta dekanımız ve öğretim üyelerimize işbirliği adına attıkaları adımlar ve girişimcilik ekosistemine verdikleri destekten ötürü Malatya Teknokent adına can-ı gönülden teşekkür ederiz.

Resim yok
2020-12-16 MALATYA TEKNOKENT M-TTO ÜSİ FAALİYETLERİ MEYVE VERİYOR

İlimizde Kızılay tarafından kurulan Yapı Sistemleri Fabrikası Genel Müdürü Hüseyin Koray Türkmen ve ekibi, mühendislik fakültesi öğretim üyeleri ve Malatya Teknokent birlikteliği ile Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tanışma toplantısında bir araya geldik.

Tanışma toplantısında, yapı sistemleri fabrikasının akademik ve yetişmiş insan gücü ihtiyaçlarının mühendislik fakültesi öğretim üyeleri ile işbirliği içerisinde yürütülmesi adına çok verimli bir şekilde tamamlandı.

Yaklaşık bir yıl önce Malatya Teknokent M-TTO'nun ilk adımı atarak ÜSİ çalışmasının ilk tohumlarını atmış olması ve bugün bu tohumların ilk meyvelerini vermesi Malatya Teknokent M-TTO adına bizleri gururlandırdı ve mutlu etti.

Resim yok
2020-11-25 Mor Reyhan’lı Temizlik Ürünleri Üretilecek

TEKNOPARK’ta Milanalife şirketi ile İnönü Üniversitesi arasında protokol imzalandı. Mor Reyhan’dan yola çıkılarak antibakteriyel sıvı el sabunu ve antibakteriyel yüzey temizleyici çalışmaları başlayacak.

Arapgir Mor Reyhan’ı Kimya Sanayisinde yerini alacak. TEKNOPARK öncülüğünde Milanalife şirketinin yürüteceği çalışma ile ilgili işbirliği için Rektör Ahmet Kızılay protokole imzasını attı.

Protokol imzalandıktan sonra açıklamada bulunan Milanalife Kimya Gıda Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ Yönetim Kurulu Üyesi Teyfik Alparslan, “Milanalife olarak Teknoparkta bir şirketiz. Firma olarak sıvı el sabunu, çamaşır suyu, kıvamlı çamaşır suyu, yüzey temizleyici, bulaşık deterjanı ve antirifirizli cam suyu üretmekteyiz. Şuan ArGE projemiz Malatya’da yetişen mor reyhandan yola çıkarak anti bakteriyel sıvı el sabunu ve anti bakteriyel yüzey temizleyici çalışmalarını yapıyoruz. Mevcut olan projeyi gerçekleştirirken laboratuvar olarak İnönü üniversitesinin laboratuvarından yararlanmaktayız. İnönü Üniversitesi ArGe projemizi gerçekleştirirken ürün geliştirme, yeni ürün üretme ve kalite sistemlerinin yönetilmesi konusunda bize destek sağlamaktadırlar. 27.10.2020 tarihinde rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile birlikte ilgili rektörlük binasında protokol imzalanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Resim yok
2020-11-24 ANADOLU AJANSI RÖPORTAJINDA ART DE LA SANTE ÜRÜNLERİMİZİ TANITTIK:

Malatya Teknokent'de faaliyet gösteren bayan girişimci firmamız Art De La Sante (Sağlık Sanatı) markası ile bir yıldan kısa sürede geliştirdiği kimyasal içermeyen ve tamamen doğal ürünlerini Anadolu Ajansına tanıttık.

Röportajda, firma sahibi Betül Karaduman Ar-Ge çalışmalarını Malatya Teknokentdeki laboratuvarında tamamlayan ve Sağlık Bakanlığı izni ile üretime başladığı Anti-aging yüz serumu, Anti-aging yüz kremi, Antibakteriyel el kremi ve Antioksidan yüz serumunu ürünlerini tanıttı.

Firmamızı tebrik eder başarılar dileriz.

Resim yok
2020-11-23 “Güzel ülkemizin insanlarını özveri ile yetiştiren öğretmenlerimiz siz her şeyin en güzeline layıksınız. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.” Resim yok
2020-11-20 İnönü Üniv. Teknokentimizde "Art de la Sante" markası ile dermokozmetik ürünler;

Anti-aging yüz serumu                                                                                          

Anti-aging yüz kremi

Antibakteriyel el kremi

Antioksidan yüz serumu

geliştiren ve Sağlık Bakanlığı izni ile üreten Sn. Betül Karaduman'ı ve firmasını ziyaret edip bilgi aldık.

Resim yok
2020-11-18 İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GENEL SEKRETERLİĞİNDEN TEKNOKENT ZİYARETİ

İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Mustafa Gezer, Genel Sekreter Yardımcıları Yaşar Kalkan ve Ömer Çelik Malatya Teknokenti ziyaret etti. Ziyarette teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kocamaz  teknokentimiz, yeni projelerimiz, TTO ve teknokent faaliyetlerimiz hakkında detaylı bilgi verdi.

Bu vesile ile, göreve geldiği günden itibaren üniversitenin tüm imkanlarıyla teknokentimizin yanında olan ve her gelişim adımında imzası olan Prof. Dr. Ahmet Kızılay'a ve yeni döneminde büyük bir atılımla göreve başlayan genel sekreter ve yardımcılarına teknokentimize verdikleri şuurlu ve sınırsız destekten ötürü tüm teknokent ailesi adına teşekkür ederiz.

Bu destekler ve Malatya'mızın değerli iş adamları, kamu kurumları, Malatya TSO başta olmak üzere STK'ları ve girişimcileri ile geleceğin Malatya'sını inşa etmeye olan inancımız, gayretimiz, motivasyon ve şevkimiz her geçen gün artıyor.

Resim yok
2020-11-11 BAYKAN DENİM AR-GE MERKEZİYLE İSTİŞARE TOPLANTISI:

Malatya Teknopark olarak en önemli misyonlarımızdan birisi; ilimizin Ar-Ge ekosisteminin gelişmesi, büyümesi noktasında Ar-Ge merkezlerimizin nicelik ve niteliğinin arttırılmasına destek verecek faaliyetlerin yürütülmesidir.

Bu kapsamda başarıları ile her geçen gün adından bahsettiren ilimizin genç Ar-Ge merkezlerinden Baykan denim Ar-Ge merkezi müdürü Semra Kördüğüm ve Yasin Özbey ile Malatya Teknopark'da bir araya geldik.

Toplantıda Ar-Ge merkezimizin ihtiyaç duyduğu eğitimler, içeriklerinin planlaması ve Malatya Teknopark tarafından bu eğitimlerin nasıl organize edileceği istişare edildiği gibi, Ar-Ge merkezimizin faaliyetlerinin niteliğini arttırıcı konular da masaya yatırıldı.

Resim yok
2020-11-09 Ulu önder Mustаfа Kemаl Atаtürk. Her zаmаn yüreğimiz de yаşаyаcаksın. Resim yok
2020-11-07 İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HEYETİNDEN MALATYA TEKNOPARKA ZİYARET:

Malatya Teknopark genel müdürlüğü görevini başarıyla icra ettikten sora İskenderun Teknik Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Tolga Depçi'nin yönlendirmesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi heyeti Malatya Teknopark ve Pusula Ön Kuluçka Merkezini ziyaret ederek bilgi aldılar.

Heyette, ev sahibi olarak İnönü Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, İskenderun Teknik Üniversitesi adına Ar-Ge'den Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola, Bap Koordinatörü Prof. Dr. Murat Örnek, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Merkez Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Ersin Bahçeci yeraldı.

Ziyarette Malatya Teknopark ve Pusula ÖKM ve yeni kurulan İs. Tek. Teknokent arasında işbirliği modellerinin kurulması için gerekli görüşme ve istişareleri gerçekleştirdik.

Gelecek yakın zamanda birlikte ülkemiz, bölgemiz ve gençliğimiz adına çok iyi etkinlik ve organizasyonlar düzenleme noktasında mutabık kaldık. Ayrıca teknoparklar arası istişarenin kuvvetlendirilmesi noktasında ortak protokol imzalama kararı aldık.

Değerli hocam Prof. Dr. Tolga Depçi'ye rektörlük görevinde başarılar diler, eski üniversitesi ve teknoparkına yönelik göstemiş olduğu vefa örneği nedeniyle teşekkür ederiz.

Resim yok
2020-11-06 Malatya Teknokent PUSULA ÖN KULUÇKA MERKEZİNDEN BİR BAŞARI DAHA:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Fırat Kalkınma Ajansı desteği iMalatya Teknokentte kurulan ve kısa süre önce faaliyetlerine başlayan Pusula ÖKM kadın girişimcisi *Merve Atalay ile bir başarıya daha imza attı.

Merve, "Gıda Atıklarından Biyoplastik Üretimi" başlıklı projesi ile KADEM, TÜBİTAK başta olmak üzere bir çok kuruluşun ortak düzenlediği "İnovasyonda Kadın 5. Girişimcilik Kampı’ programında 285 projeden ilk 30’a kalma başarısı göstermiş ve sonrasında 3 haftalık eğitime alındı. Eğitim sonrasında devam eden elemelerde kadın girişimcimiz büyük bir başarıya imza atarak ilk beşe kaldı ve ödül aldı.

Merve yaptığı yazılı açıklamamda “ ‘Gıda Atıklarından Biyoplastik Üretimi’ projesi ile çöpe atılmak üzere olan gıdaların doğada çözünüp, toprağa karışan ve toprağa zarar vermeyen biyoplastik üretimi yapmayı hedefliyoruz. Bu konuda bize her türlü desteği sağlayan Malatya Teknokent Ön Kuluçka Merkezidir. Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olan Teknokente ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Biz geleceğin ekolojik ve teknolojik kentleri olan Greencities start up’ı olmayı amaçladık. Hedefimiz çöpe atılan gıda miktarına azaltmak, atık gıdayı katma değerli ürüne dönüştürerek döngüsel ekonomi modeli geliştirmektir. Geri dönüşüm çatısı altında üründen biyoplastik malzeme üretip atıl kısmından ise 2. ürün olarak kompost gübre üretmeyi amaçlıyoruz. Dünyada üretimi yapılan biyoplastik malzemeler gıda kaynakları kullanılarak elde edilmektedir. Çoğu üretici az gelişmiş ülkelerdeki mısır tarlalarına ekim yaptırıp, mısır nişastasından üretim yapmaktadır. Bu da gıda kaynaklarını gelecekte yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakırken, biz gıda kaynaklarını koruyup atık gıdanın değerlendirilmesini sağlıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

İnovasyonda Kadın 5. Girişimcilik Kampı’ ödül töreni bu yıl pandamı nedeni ile on-line düzenlendi. Törenin açılış konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, ve KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar yaptı. Ayrıca toplantıda BAYKAR Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu da yer aldı. Ödül töreninde dereceye giren 5 proje ve proje sahipleri takdim edildi. Girişimcimiz Merve Altay ın Biyoplastik Projesini ve ödülünü KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu takdim etti.

Malatya Teknokent ve Pusula ÖKM olarak girişimcimiz Merve’ye girişimcilik serüveninde destek olmaya devam edeceğimiz gibi yeni girişimciler yetiştirme konusunda her geçen gün artan bir şevkle çalışmaya devam edeceğiz.  Girişimcimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

*Merve Altay Kimdir?

Merve Altay 1988 yılında Malatya'da doğdu. İlk öğretim ve lise hayatını Malatya’da tamamladım. 2011 yılında Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2016 yılında İnönü Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümünde Yüksek Lisans Eğitimine başladı. 2018 yılında eşinin işi dolayısıyla Kanada’da ve 6 ay yaşadı. Bu süreçte British Columbia Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği Bölümünde Laboratuvar gönüllüsü olarak çalıştı. Project Literacy Kelowna Society programına katıldı. 2020 yılında Ocak ayında yüksek lisansını tamamladıktan sonra, kendi laboratuvar çalışmalarında atık gıdaların katma değerli ürüne dönüşümünü araştırmak üzere çalışmalar yapmaya başladı ve olumlu sonuçlar aldı. Sonrasında bu sonuçları iş fikrine dönüştürmek için çalışmalara ağırlık verdi. Şu anda aktif olarak Malatya Teknokent Ön Kuluçka Merkezinde araştırmalarını sürdüren Merve Atalay evli ve bir çocuk annesi.

Resim yok
2020-11-04 MALATYA MÜSİAD MALATYA TEKNOKENT'e İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ:

 Müsiad Malatya Şube Müdürü Abdullah Boran,  Malatya Genç MÜSİAD Başkanı Abdulkadir Tutan, başkan yardımcısı Melih İlbay ve Girişimcilik Komite Başkanı Cemil Akpınar Malatya özelinde girişimciliği teşvik etmek, yatırım stratejilerini istişare etmek üzere   Malatya Teknokenti ziyaret ettiler.

Ziyarette Malatya Teknokent Pusula Ön Kuluçka Merkezinde faaliyet gösteren genç girişimci adaylarının ve teknokentte yerleşik faaliyet yürüten start-up firmaların yenilikçi fikirlerine yatırım sistematiğinin geliştirilmesi istişare edildi. İstişare sonrasında ilk yol haritası ve kurumların konuyu takip edecek ekipler belirlendi.

Malatya'da girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi için tüm kurumlar güçlü ve kurumsal işbirliği kuracağına yönelik inancımız her geçen gün artıyor.

 Malatya Teknokent, MÜSİAD ve Genç MÜSİAD girişimcilik ekosistemine katkı sunmak için işbirliği içerisinde hareket etmeye devam edecektir.

Resim yok
2020-10-25 "Malatya Teknoloji Odaklı Girişimcilik Merkezi Platformu" Projesi ön  toplantısı yapıldı

Malatya Teknokent ve MİAD (Malatyalı İş Adamları Derneği) işbirliği ile İnönü Üniversitesi'nin  yürütücülüğünü yapmayı planladığı  "Malatya Teknoloji Odaklı Girişimcilik Merkezi Platformu" Projesi ön  toplantısı yapıldı.  
MİAD adına, uzun yıllar genel sekreterliğini  ve bir dönem Eyüp Belediye Başkan Yardımcılığı yapmış Ahmet Turan Koçer, Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz, Genel Müdür Yardımcısı Feramuz Karaca, PUSULA Ön Kuluçka Merkezi Sorumlusu Uzm. Özge Öztürk, Danışman Soner Örnekol ve Proje Sorumlusu Alican Oktay  gerçekleşen toplantıda planlanan projenin yol haritasını oluşturup istişare ettiler

Resim yok
2020-10-15 TEKNOFEST 2020 İnsanlık Yararına Teknoloji yarışması Afet Yönetimi kategorisinde 1. olan Fırat Üniversitesi öğrencileri Malatya Teknokent Pusula ÖKM'de misafirimiz oldular.

TEKNOFEST 2020 İnsanlık Yararına Teknoloji yarışması Afet Yönetimi kategorisinde Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu danışmanlığında geliştirdikleri "Enkaz altı arama kurtarma robotu" projesi ile 1. olan Fırat Üniversitesi öğrencileri Ersin Ulaş, Gizem Arslan, Özlem Karagöz, Ömer Muhammet Uzun, Abdurrahman Onat ve Faruk Akyol Start-Up firmalaşma ve mentörlük desteği konularını istişare etmek için Malatya Teknokent Pusula ÖKM'de misafirimiz oldular.

Ekibimizle toplantıda genç girişimcilerimizle yapacağımız çalışmalar ve yol haritasıni iatişare ettik. Sonrasında genç girişimcilerimizle ilimizin ve teknokentimizin gurur duyduğumuz firmalarından Başaran ileri Teknolojiler firmasını ziyaret ettik. Firma sahibi Recep Bakırcı ve ekibi ile uzun ve verimli bir sohbet oldu. Genç girişimcilerimize başarılar diliyoruz.

 

Resim yok
2020-09-22 Malatya İnönü Üniversitesi Teknokent firmaları için iş başvurusu alınmaya başladı.

İnönü Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, “Teknokent'te her geçen gün firma sayısı hızla artırıyor. Bu nedenle firmalarımızda devamlı bir personel ihtiyacı oluşuyor. Bu ihtiyacı gidermek için yeni web sitemizde iş başvurularında kullanılmak üzere öz geçmiş yükleme alanı aktive edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar belirtildi: “Bu alana yüklediğiniz öz geçmişleriniz belirlediğiniz geçerlilik süresi boyunca sistemde kalacak ve personel arayan tüm firmalar öz geçmişinize erişebilecektir. Yüklediğiniz öz geçmiş dosyaları sizin belirlediğiniz "CV saklanacağı son tarih" e kadar firma erişimine açık olacak bu tarihten sonra sistemde erişime kapatılacaktır. Bu tarihten sonra tekrar aktive etmek isterseniz yeniden öz geçmiş yükleyebileceksiniz.”

https://www.iha.com.tr/malatya-haberleri/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-2704030/

http://www.malatyagazetecilercemiyeti.org/malatya-teknokent-eleman-ariyor_h1858.html

https://www.nehaber24.com/malatya/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-h428757.html

https://www.yazargazetesi.com.tr/malatya/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-h441474.html

https://www.bursatv.com.tr/malatya/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-h780176.html

https://www.gazeterize.com/malatya/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-h14184755.html

https://www.malatyasoz.com/haber-teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-31342.html

https://www.haberler.com/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-13620358-haberi/

http://www.malatyaguncel.com/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-1609780h.htm

https://malatyahabernet.com/ekonomi/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-15661.html

https://www.mansetturkiyem.com.tr/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-199475h.htm

https://www.nethaber.com.tr/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi/

https://www.sondakikhaber.com/teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi/

https://www.kamu3.com/malatya-inonu-universitesi-teknokent-firmalari-icin-is-basvurusu-alinmaya-b/172078/

https://www.bombagazete.com/haber-teknokent-icin-is-basvurulari-alinmaya-baslandi-25138.html

Resim yok
2020-08-31 PUSULA ÖKM Girişimcilik ve İnovasyon Eğitimi Başladı

2'ncisi düzenlenen Pusula Ön Kuluçka Akademisi on-line "Girişimcilik ve İnovasyon" eğitimi 47 girişimci adayının katılımı ile başladı. 

 

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz girişimcilik ruhu, önemi, Malatya Teknokent'in girişimcilik ekosistemine katkısı ve Pusula Ön Kuluçka Merkezi ve girişimcilere sağlanan desteklerden bahsetti. 

 

Girişimcilik, yenilikçi girişimcilik, girişimci kişilik özellikleri, yenilikçi girişimcilik ekosistemi unsurları, yenilikçi girişimciliğin önemi ve kanvas iş modeli hazırlama konularında bilgi veren Eğitmen Uzm. Özge Öztürk eğitimin ilk gününü tamamladı. 

 

Eğitim 5 günlük yoğun bir programla devam edecek. Ayrıca 3 Eylül Perşembe günü Sami Altunkaya'nın katılımı ile "tecrübe paylaşımı" programı düzenlenecek. Eğitimi başarı ile tamamlayan tüm katılımcılara Malatya Teknokent tarafından katılımcı sertifikası verilecektir.

 

Katılımcılara teşekkür ederken, tüm girişimci adaylarını eğitim programlarında buluşmaya davet ediyoruz.

Resim yok
2020-08-31 Pusula ÖKM Girişimcilik Ve İnovasyon Eğitimi Başladı

2.si düzenlenen Pusula Ön Kuluçka Akademisi on-line “Girişimcilik ve İnovasyon” eğitimi 47 girişimci adayının katılımı ile başladı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz girişimcilik ruhu, önemi, Malatya Teknokent’in girişimcilik ekosistemine katkısı ve Pusula Ön Kuluçka Merkezi ve girişimcilere sağlanan desteklerden bahsetti.

Girişimcilik, yenilikçi girişimcilik, girişimci kişilik özellikleri, yenilikçi girişimcilik ekosistemi unsurları, yenilikçi girişimciliğin önemi ve kanvas iş modeli hazırlama konularında bilgi veren Eğitmen Uzm. Özge Öztürk eğitimin ilk gününü tamamladı.

Eğitim 5 günlük yoğun bir programla devam edecek. Ayrıca 3 Eylül Perşembe günü Sami Altunkaya’nın katılımı ile “tecrübe pylaşımı” programı düzenlenecek. Eğitim sonunda başarı ile tamamlayan tüm katılımcılara da Malatya Teknokent tarafından katılımcı sertifikası verilecek.

Resim yok
2020-08-29 30 Ağustos zafer bayramımız kutlu olsun..

Malatya Teknokent...

Resim yok
2020-08-06 KOBİ’YE TEKNOKENT ÇAĞRISI

Bölgesinin en güçlü teknoloji üretim üssü Malatya Teknokent, “KOBİ Gelişim Destek Programı Proje Teklif Çağrısı”na çıkıyor. Malatya Teknokent Youtube kanalından da takip edilebilecek olan bilgilendirme toplantısı, 11 Ağustos 2020 tarihinde, saat 10.00’da, Malatya Teknokent toplantı salonunda düzenlenecek.

Toplantıda KOBİ’ler için merak edilenleri yanıtlayacak olan Malatya KOSGEB Müdürü Murat Seki, işletmelere yol gösterecek ipuçları da paylaşacak.

Resim yok
2020-08-05 Inönü üniversitesi rektörü ve Malatya Teknokent yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay paylaşımında Malatya Teknokente yer verdi.

Malatya Teknokent 4 yılda firma sayısını 14'den 70'e (2020 Ağustos itibari ile) 
firmalarda istihdam esilen personel sayısını 29'dan 220'ye çıkardı. 
Ar Ge içi ve dışı gelirlerinden 7 kat artış gösterdi. 

Malatya Teknokentin bu başarının oluşmasında verdiği sınırsız destek ile büyük katkı sunan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay'a teşekkür ederiz. 👏

Resim yok
2020-07-30 Kurban bayramınız mübarek olsun. Resim yok
2020-07-14 Demokrasi ve Millî Birlik Günü

Gururumuz, kahramanlarımız 15 Temmuz şehitlerimizi, darbecilerin durdurulmasının sene-i devrinde dualarla, hasret ve özlemle anıyoruz.

Resim yok
2020-07-11 TRT GAP Radyosu "Yöremizden" programında Teknoköy projemiz hakkında Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç Dr. A. Fatih Kocamaz ile söyleşi proğramı olacaktır.

19 Temmuz Pazar günü saat 11:10'da Aslı Hacıoğlu'nun sunduğu, Şenay Cemiloğlu'nun yapımcılığını üstlendiği TRT GAP Radyosu "Yöremizden" programında Teknoköy projemiz hakkında Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç Dr. A. Fatih Kocamaz ile söyleşi proğramı olacaktır.

Resim yok
2020-07-04 Malatya Teknokent'teki firma sayısında büyük artış.

Malatya İnönü Üniversitesi Teknokent'teki firma sayısı son 4 yılda yüzde 270 artış gösterdi.

Resim yok
2020-06-30 MALATYA TEKNOKENT YENİLİKÇİ PROJELERLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR.

Anadolu’nun AR-GE ve inovasyon ekosisteminde çıtayı yükseklere taşıyan teknoloji üssü Malatya Teknokent, yaşadığı yer sıkıntısına “teknoköy” projesi ile çözüm bulacak. Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz, teknokentin en önemli projelerinden teknoköyün bir ekosistem oluşturacağını belirterek, “Teknoköy'ün tasarımlarını yapıyoruz. Yatay mimariyle 8 bin metrekarelik alana inşa edilecek Teknoköy'ü iki yıl içinde tamamen doldurabiliriz” dedi. Kocamaz ayrıca, Malatya’nın medikal teknolojilerde büyük bir başarı yakaladığını da anlattı. Sanayi gazetesinin online sohbetlerine konuk olan Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz, teknokentte yürüttükleri çalışmalar ve yapmak istedikleri projelerle ilgili de bilgi verdi. Hayata geçirecekleri Teknoköy projesinin tamamen yatay mimariden oluştuğunu kaydeden Kocamaz, “Bu, en büyük gelecek hedeflerimizden biri. Bunu gerçekleştirebilirsek ülkemiz adına büyük bir katma değer elde edeceğiz” dedi. Genel Müdür Kocamaz, Malatya Teknokent'in son 4 yılda firma sayısında yüzde 270'i aşkın artış gösterdiğini kaydederek, "Teknokent binasındaki doluluk oranı yüzde 37'lerden yüzde160'ların üzerine çıkma başarısı gösterdi. Binada boş olan alanlar ve inşaatı tamamlanmadan bırakılan tüm alanlar bölünerek veya inşaatı tamamlanarak ofis alanlarına dönüştürüldü" diye konuştu. MEDİKALDE PARLAYAN YILDIZ Kocamaz, şu konulara değindi: “Teknoköy'de dikine mimari olmayacak, binalar tamamen yatay inşa edilecek. Birbirine paralel sokak ve caddelerden oluşan, her sokakta farklı metrekare ve mimaride şirketlerin birer katlı şirketlerin olduğu, kendilerine özel bahçeleri, tuvaletleri, mutfakları olan ve sokakta yan yana dizildiği, otopark, bisiklet sürme alanlarının olduğu bir konsept tasarlıyoruz. Bu binaların ortasına da bir merkez bina olacak.” “Malatya Teknokent’te yeni açılan firmalarda medikal, kozmetik, ilaç takviyeleri üzerine bir yapılanma başladı. Doğal olarak Malatya Teknokent medikale yöneliyor.” “Üniversite-sanayi iş birliği Malatya’da oldukça gelişmiş durumda. Kamu veya özel kuruluş işletmeleri, üniversite ile ortak proje yaptıklarında KAP-Katılımlı Araştırma Projesi desteğinden yararlanabiliyor. KAP’ta yaklaşık 3 hafta içinde projeler onaylanıyor. Buna Üniversite Sanayi İş Birliği Projesi (ÜSİMP) ismini verdik. Üniversiteler arasında bu tip bir destek veren ilk ya da ikinci üniversiteyiz.” “Son dört yılda geldiğimiz noktaya baktığımızda; her geçen gün yeni büyük firmaların bölgemize geldiğini görüyoruz. Bu, doğru adımlar atılırsa, doğru ilişkiler kurulursa Anadolu’da çok büyük başarılar elde edilebilir. Bunu Elazığ ve Erzurum gösterdi bize. Ben onlardan ilham alarak bir Malatya modeli oluşturmak gerektiğini düşünüyorum.” “Malatya’da bir AR-GE İnovasyon Üst Kurulu kurulmasını öneriyorum. Bu kurulun içinde belediye başkanları, vali, rektör, Türk Telekom, KOSGEB müdürleri gibi kurumlar olmalı diye düşünüyorum.” “Çok iyi AR-GE projeleri olduğu halde birçoğunun başlamadan sonlandığına şahit oluyoruz. TÜBİTAK’ın süreçlerinin merkeziliğinden kaynaklı bir yavaşlık  söz konusu. O yüzden ÜSİMP modeli bu konuda kırıcı bir faktör oluşturuyor ve bizde üniversite-sanayi iş birliği projelerinin patlamasına vesile oluyor. Malatya Teknokent olarak 25’in üzerinde proje yaptık, sonuçsuz projemiz yok.”

 

Resim yok
2020-06-23 MALATYA TEKNOKENT BAYAN GİRİŞIMCİ AR-GE FİRMASI ANTI AGINIG (yaşlanma önleyici) KREM ve SERUM ÜRETTİ:

2020 Ocak ayında bayan girişimci firması olarak Malatya Teknokent bünyesinde faaliyete geçen MINALPKARADUMAN firması altı ay gibi kısa bir sürede tıbbi aromatik bitkilerden, hiçbir kimyasal madde içermeyen yaşlanma geciktirici (anti aging) krem ve serum üretmeyi başardı. Bununla birlikte "sağlık sanatı" anlamına gelen "Art de la Sante" markasını firma ürünlerinin pazara sunulması için tescilletti.

Kısa bir süre önce firmamızın, Art de la Sante markası altında ürettiği iki ürünü ise sağlık bakanlığı tarafından dermokozmetik kategorisinde onaylandı. Firmamız Art de la Sante markalı anti-aging krem ve anti-aging serum ürünlerinin kısa süre içinde piyasaya sunmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Teknokentimizde Ar-Ge faaliyeti sonucunda ortaya çıkan her iki ürünün ortak ozelliği kimyasaldan arındırılmış ve organik hammaddelerle geliştirilmiş olmasıdır. Ayrıca, geliştirilen ürünler, leke giderici, akne skarlarını iyileştirici, aydınlatıcı, renk eşitleyici, yoğun nemlendirici, kırışıklık giderici etkin özelliklere sahip olmakla birlikte ayrıca yapılan testlerde rosa hastalığını da yüksek oranda tedavi ettiği de görülmüştür.

Resim yok
2020-06-16 Malatya’da mini tekno pazar etkinliği.

Malatya İnönü Üniversitesi bünyesindeki Teknokent tarafından mini tekno pazar etkinliği 25 Haziran’da düzenlenecek. Etkinlikte, üniversitesanayi işbirliği amaçlanıyor.
İnönü Üniversitesi tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Teknokent/TTO tarafından organize edilen Mini Tekno Pazar; bir işletmenin çalışmak istediği proje konularının üniversitelerin ilgili akademisyenlerine ve teknoparkın ilgili ArGe firmalarına tanıtıldığı, istişare edildiği ve ortak çalışmaların çıkarıldığı bir etkinlik olarak tanımlanabilir. Mini Tekno Pazarların hedefi; ilgili akademisyen/teknopark firması ile proje geliştirmek isteyen firmanın projeleri arasında bağlar kurarak Malatya TTO aracılığı ile ortak ArGe, Tasarım, süreç iyileştirme, verimlilik artırma, maliyet azaltma, işletme problemlerini giderme, ürün veya hizmet geliştirme gibi projeleri hayata geçirebilmektir. İlgili akademisyen, teknopark firması ve proje geliştirmek isteyen firma ortak ArGe projesi geliştirme konusunda varılan mutabakat sonrasında MTTO tarafından düzenlenen işbirliği sözleşmesi ile ArGe süreci başlatılır. Tüm proje süreçleri MTTO tarafından takip edilir. Akademisyenler, projeleri ulusal ve uluslararası proje başvurularına Üniversite Sanayi İşbirliği (ÜSİ) projesi olarak yazabilir, lisansüstü öğrencilerinin tezlerini proje üzerine yaptırabilir, projeden çıkan veriler ile güncel ve kabulü yüksek yayınlar yazabilir, firmalara akademik danışman olabilirler. Ayrıca İnönü Üniversitesi MTP sonrası çıkan projelere BAP destekli ÜSİP (Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi) desteği de vermektedir” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, “Bu bağlamda, öncelikle Doğu Anadolu bölgesinde ve tüm Türkiye’de geliştirmiş olduğu yenilikçi kimya ürünleri ile hizmet sunmayı hedefleyen Malatya Teknokent Milanalife Kimya, Gıda San. Tic. Ltd. Şti. firma yetkilileri, sektör sorunlarını, yenilikçi ürün ve proje fikirlerini siz değerli akademisyenler ile MTP etkinliğinde paylaşacaktır. Kurulacak olan üniversite sanayi işbirliklerinde akademisyen veya teknopark firması olarak yer almak ve tanışmak üzere tüm akademisyenlerimizi Mini Tekno Pazar etkinliğine davet ediyoruz” denildi.
 

Resim yok
2020-06-01 MTSO yönetiminden Teknokent ziyareti.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, girişimcilerin inovasyona dayalı projelerini desteklemek ve yönlendirmek amacıyla İnönü Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Teknokent'i ziyaret etti

Teknokent Başkan Yardımcıları Mesut Özdemir ve Fatih Kocamaz tarafından karşılanan MTSO Başkanı Sadıkoğlu ve yönetimi, burada faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek gerçekleştirilen AR-GE çalışmaları ve üretim birimleri hakkında bilgiler aldı. Başkan Sadıkoğlu burada yaptığı konuşmasında, Malatya Teknokent'in önemine dikkat çekerek, "10 yıl önce faaliyete geçen Teknokent her geçen yıl tecrübe ve birikimini katlayarak şehrimiz adına önemli işlere imza attı. İnönü Üniversitesi çatısı altında çalışmalarını sürdüren merkez; özgünlük, yenilik ve paylaşımcılık ilkelerini esas alan vizyonu ile şehrin bilim merkezi olan üniversitelerimiz ve üretim merkezi olan sanayimiz arasında köprü vazifesi görüyor. Kurulduğu günden bu yana birçok başarılı çalışma ile gündeme gelen merkezin faaliyetleri bizleri gururlandırırken gelecek adına umutlandırıyor" dedi.

Malatya Teknopark girişimlerinden nitelikli iş gücü yaratma ve katma değeri yüksek ürün üretme beklentilerini dile getiren Sadıkoğlu, "İçinde bulunduğumuz bilişim çağı her geçen gün yeni ihtiyaçlar üretmekte ve bu sayede yeni fırsatlar oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda, yenilikçi ve öncü olma ruhu ile rekabetten kaçınmayarak risk alabilen girişimci gençlerimizin önemli işlere imza attıklarını görüyoruz. Yakın zamanda İstanbul merkezli PEAK isimli mobil oyun firmasının bu alanda lider bir Amerikan şirketine 1.8 Milyar dolara satıldığına şahit olduk. Sidar Şahin'in henüz 30 yaşındayken kurduğu, yaş ortalaması 29 olan bir ekip tarafından yönetilen ve sadece 10 yıllık bir maziye sahip şirket bu satışla Türkiye'nin, değeri 1 milyar doları aşan ilk girişim şirketi oldu. Temennimiz ülkemizde bu tip girişimcilik başarılarının artması ve tabii buna benzer başarıları Malatya'mızdan da çıkartabilmemiz, bunun olmaması için de bir neden göremiyorum. Nitekim üniversitemiz ve Teknokentimiz bu anlamda önemli bir destekçi konumunda, MTSO olarak bizler de her zaman girişimci gençlerimizin yanındayız" diye konuştu.

Sadıkoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Teknokent ziyareti kapsamında, 3 katmanlı özgün maske tasarımıyla önemli sipariş rakamına ulaşan medikal firmasını da ziyaret ederek çalışmalar ve üretim süreci hakkında bilgi aldı. İspanya, İtalya, ABD ve daha birçok ülkenin talep ettiği maske için ihracat engelinin kalkmasını beklediklerini ifade eden firma yetkilileri, gerekli izinlerin alınmasıyla sipariş miktarının daha da artacağını belirtti.

Resim yok
2020-04-28 Virüs ve bakterileri 1 dakikada temizleyen kabin üretildi

Malatya İnönü Üniversitesi Teknopark'ta, 1 dakika içinde elbise ve cilt üzerindeki bakteri ve virüsleri yok eden kabin geliştirildi. Prototip aşamasındaki kabinin insan sağlığı üzerinde olumsuz hiçbir etkisinin olmadığı belirtildi. Cihazın tanıtımında konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Eldeki verilerle koronavirüse karşı da etkili olduğu kanaatine sahibiz" dedi.

Resim yok
2020-04-21 Corona virüsün yaygınlaşmasıyla değer kazanan ve piyasada fiyatı oldukça yükselen 3 katmanlı maske Malatya’da üretildi.

Korona virüsün yaygınlaşmasıyla değer kazanan ve piyasada fiyatı oldukça yükselen 3 katmanlı maske Malatya’da üretildi.

Malatya Teknokent firması enfekte olma riskini ortadan kaldıran bitkisel bir solisyonla kaplanmış bariyere sahip 3 katmanlı maske üretti. Bu katmanlardan orta katman, bitkisel uçucu yağlar, biyouyumlu hidrojeller ve biyouyumlu polimer yapılar kullanılarak oluşturuldu. Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi A.Fatih Kocamaz yeni üretilen maske ile ilgili olarak, "Ürünü benzersiz kılan ve rakiplerinden ayıran en önemli özelliği orta kısımdaki nonwoven kumaşa emdirilen solüsyonun doğal ve bitkisel uçucu yağlardan oluşan bir mix karışım özelliğine sahip olmasıdır. Bu solüsyon içerisinde kullanılan bileşenler dünyanın en önde gelen bilimsel makalelerin yayınlandığı Web of Science’daki ilgili bilimsel yayınlarda, bu konuda yapılan doktora ve yüksek lisans tezlerinin yanı sıra, eski çağlardan beri sağlık alanında kullanıldığı ve solüsyon içeriğinin anti bakteriyel, anti fungal, anti viral özelliklere sahip olduğu için faydaları ispatlanmıştır. Doğal, bitkisel aynı zamanda da biyouyumlu olması, insanlar ve hayvanlar üzerinde hiçbir yan etkisi olmadığını kanıtlanmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kocamaz, Malatya Teknokent’te geliştirilen maskenin İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı tarafından test edildiğini, test sonucunda maskenin 24 saate kadar koruma sağladığının belgelendiğini söyledi. Bu özelliği ile ürünün diğer maskelerden ayrıldığını vurgulayan Kocamaz "Piyasada var olan maskeler 4 - 6 saat arası koruma sağlayabilirken Teknokentimizde geliştirilen maske 24 saat koruma sağlamaktadır" dedi.

Geliştirilen maskenin üstün özellikleri dolayısıyla başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok ülkeden yüklü miktarlarda sipariş almaya başladığını belirten Kocamaz, geliştirilen maskenin paketinde Malatya Teknokent’in logosu ile İnovapek firmasının Malatya Teknokent firması olduğu ve maskenin İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından test edildiği bilgisinin de yer aldığını vurguladı. Kocamaz, ürünün pazara çıkacağı onlarca ülkede İnönü Üniversitesi’nin ve Teknokent’inin ayrıca Malatya’nın tanıtımına da katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Resim yok
2020-03-08 ASELSAN’DAN MALATYA TEKNOKENT ZİYARETİ.

Malatya Teknokent’in savunma sanayi ile sürdürdüğü dirsek teması, ASELSAN’ın ziyaretiyle devam etti. ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri Yardımlaşma Derneği (ASİL) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Seda Nalbant (ASELSAN UGES Sektör Planlama Analiz Birim Başkanı) ve Betül Deveci (ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı), Malatya İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri ve Malatya Teknokent Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hakan Erkuş'un eşliğinde teknokenti ziyaret etti. Ziyarette ASELSAN ASİL ile Malatya Teknokent  iş birliği ile yapabilecek çalışma başlıkları istişare edildi.
 

Resim yok
2020-02-05 Teknokent'ten sanayiye destek.

Malatya İnönü Üniversitesi, Teknokent kanalıyla savunma sanayi projelerine destek veriyor.

Malatya Teknokent desteğiyle, "Anadolu Savunma Sanayi Hareketi"nde yeni bir adım konulu toplantı düzenlendi. Toplantıya, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Erkuş, Malatya Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğr. Üy. Fatih Kocamaz, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, Malatya TSO Başkan Yardımcısı Celal Abbas Karaduman, Malatya Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Feramuz Karaca, Malatya Teknokent Uzmanı Mahmut Topçu, Prof. Dr. Davut Hanbay ve savunma sanayi firması sahibi Recep Bakırcı katıldı.

Savunma sanayi konusunda çalışma yapacak olan firma sahibi Recep Bakırcı da, yapacakları çalışmalar konusunda bilgi aktardı.

Toplantıda konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Teknokent aracılığıyla birçok teknik konuya destek verdikleri gibi savunma sanayisi konusunda çalışma yapan firmalara destek verdiklerini ifade ederek, "Anadolu Savunma Sanayi Hareketi Projesini de destekliyoruz. Savunma sanayi çalışmasında yeni bir adım atıldı. Aselsan’ın en büyük alt yükleniciliğini yapan Malatya’da özel bir firma İleri Teknolojiler firmasında toplantı yaptık. Başarı hikayesini Recep beyden dinlediğimizde büyük bir gurur ve hayranlık hissettik” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, Malatya savunma sanayi yapılanması adına kararlar alındığı, alınan somut kararlardan birisinin savunma sanayisi çalışması yapacak olan firmanın Ar-Ge yapılanmasının Malatya Teknokent’te başlatılması olduğu belirtildi. Bu kararla, Malatya Teknokent’in de savunma sanayi alanında ülkenin önde gelen firmalarından birisini bünyesine katmış olacağı ifade edildi.

Resim yok
2020-01-26 Pusula Ön Kuluçka Merkezi'nde GP2 Programı Düzenlendi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Mühendislik Fakültesi öğrencilerine yönelik hazırlanan konferansa, konuşmacı olarak Pusula Ön Kuluçka Merkezi Sorumlusu Özge Öztürk katıldı.

21. yüzyıl başarı faktörlerinin AR-GE yapmak, girişimde bulunmak ve inovasyon gerçekleştirmek olduğunu dile getiren Özge Öztürk, bu sayede ancak başarıya ulaşılabildiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Teknoloji Transferi, fikir ve tekniklerin bir yerde geliştirilip bulunduğu ve başka bir yerde uygulandığı bir proses olarak tanımlanabilir.  Teknoloji Transfer Ofisi, üniversitedeki akademik bilginin sanayiye, ticarileşecek ürüne dönüşmesi için arada köprü vazifesi gören bir yapıdır. Malatya Teknokent bünyesinde yer alan İnönü Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nde: Farkındalık, tanıtım, bilgilendirme ve eğitim hizmetleri, destek programlarından yararlanmaya yönelik hizmetler, üniversite– sanayi işbirliği hizmetleri, fikri sınai mülkiyet hakları (FSMH) hizmetleri, şirketleşme ve girişimcilik hizmetleri olmak üzere 5 modülde hizmet verilmektedir. 

Öztürk, ön kuluçka merkezlerinin, iş fikrini hayata geçirerek projesini gerçekleştirmek isteyen girişimcilere, fikirlerinin ya da projelerinin geliştirilmesi amacıyla danışmanlık, mentörlük ve proje fikri doğrulamaya yönelik hizmet süreçlerini içeren yapılar olduğunu söyledi. Konuşmasına Pusula Ön Kuluçka Merkezi’nin sunduğu destekleri tanıtarak devam etti: 

Girişimcinin Pusulası Programı (GP2) hakkında detaylı bilgi veren Öztürk, GP2’nin 2 aşamalı bir program olduğunu ve ilk aşamasında: Ön Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik Destek Programları hakkında bilgilendirme etkinliklerinin düzenleneceğini belirtti. Programın ikinci aşamasında ise Pusula Ön Kuluçka’da girişimci adaylarına yönelik verilen tüm hizmetler, Mentör- Mentee Eşleştirmeleri, Mixing Project Etkinliği ve Pusula Ön Kuluçka Girişimcilik ve İnovasyon Akademisi Eğitimleri olduğunun bilgisini verdi. 

Ayrıca Pusula Ön Kuluçka Girişimcilik ve İnovasyon Akademisi eğitimlerinin ücretsiz ve sertifikalı eğitimler olduğunu vurgulayan Öztürk, eğitim başlıklarının: Girişimcilik ve İnovasyon Eğitimi, İş Planı Hazırlama Eğitimi, Yatırımcı Sunumu Hazırlama Eğitimi olduğunu söyledi. Öztürk, ön kuluçkaya gelen girişimcilerin ihtiyaçları doğrultusunda, farklı eğitimlerin de organize edilebileceği bilgisini verdi.

Programın sonunda Öztürk, girişimciliğin en önemli desteklerinden birinin de TÜBİTAK BİGG destek programı olduğunu belirtti. TÜBİTAK BİGG hakkında detaylı bilgi veren Öztürk konuşmasını soru cevap etkinliği ile bitirdi.

Resim yok
2020-01-23 Teknokentlerin önemi büyük!

Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Doğru kentleşme modelinde Teknokentlerin önemi büyüktür” dedi.

Malatya Teknokent’in geleneksel ‘Kahvaltı Sohbetleri’ programına konuk olan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Teknokent Yönetim Kurulu Üyeleri ve girişimcilerle AR-GE faaliyetlerinin toplumlar ve kentlerin gelişim sürecindeki etkileri üzerine fikir alış verişinde bulundu.

“Doğru kentleşme modelinde Teknokentlerin önemi büyüktür”

Ülkelerin kalkınmasında teknolojik gelişimin büyük önem taşıdığını belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Teknokent Yönetim Kurulu ve firma temsilcilerimizle kahvaltı sohbetinde bir araya gelerek, Malatya’nın ileri teknoloji alanlarındaki çalışmalarını, gelecek vizyonunu, problem ve teknolojik çözüm önerilerini istişare ettik. Oldukça verimli geçen bu toplantı için Teknokent Genel Müdürümüze ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile firma temsilcilerine öncelikle teşekkür ederim. Teknokentler şehirlerin doğru şekilde yönetilmesi, doğru fikirlerin üretilmesi, doğru ticaret ve üretim fikirlerinin uygulanması, kuruluş aşamasına gelmesi, işin veya ürünün piyasaya sürülmesine hazır hale getirilmesi anlamında önemli bir yere sahiptir. Teknokent yönetimi ve buradaki firma yöneticilerine kapımız sonuna kadar açıktır, ortak çalışmalarla farklı projeler üretebiliriz. Kentimizin ve ilçemizin ekonomik, ticaret, tarımsal, sosyal, sanatsal ve kültürel yönden daha iyi noktaya gelmesi için iş birliğine her zaman açığız. Teknokent Yönetimi ve firmalarımızla ortaklaşa projeler üretmek için elimizden gelen desteği vermeye hazırız" dedi.

Yeşilyurt Belediyesi olarak bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sürekli takip ettiklerini anımsatan Başkan Çınar, şöyle devam etti:

"Bilimsel ve teknoloji alanında hızla gelişen günümüz dünyasında yerel yönetimlerin AR-GE faaliyetleri, yenilikçi politikalar, izleme-değerlendirme ve proje yönetimi gibi alanlarda etkin olma gibi görevleri vardır. İdeal kent modellerinin değer ve önem kazandığı günümüz dünyasında bizlerde bu süreci en doğru şekilde takip ederek ilçemizin ve kentimizin ideal kent modeline uygun yapıya kavuşması için sürekli araştırıyoruz ve dikkat çekici yatırımlara ağırlık veriyoruz. 320 bine ulaşan nüfusuyla 30 kentten daha kalabalık bir nüfusa sahip, son yıllardaki gelişimiyle çok fazla tercih edilen Yeşilyurt’umuzun güçlü potansiyelini ortaya çıkartan tüm projelerimizi hayata geçirirken araştırma ve geliştirme mantığını sürekli ön plana çıkarıyoruz. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra AR-GE Müdürlüğümüzü kurduk. Klasik ve sıradan projelerden öte, ilçemizin ve kentimizin ekonomik ve turizm potansiyeline katkı sunacak, tarihsel kimliğimizi gün yüzüne çıkartacak, 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak, bunun yanında gelecek nesillere hitap edecek farklı ve dikkat çekici yatırımlara öncelik tanıyoruz."

Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Yrd.Doç. Dr. Fatih Kocamaz ise “Teknokent’in faaliyetlerinin daha yakından tanınması adına başlattığımız programımıza katılarak öneri ve düşüncelerini bizimle paylaşan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’a teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Çınar’a Teknokent’in çalışmalarına verdiği destekten dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Resim yok
2020-01-13 Teknokent'e UNESCO'dan ödül!

Malatya Teknokent firmalarından UniBike, 'Akıllı Kent' kategorisinde 'Unesco İdeal kent Akıllı Şehirler Sürdürülebilir Ulaşım Sistemleri Ödülü'nü almaya hak kazandı. 'İdealkent Ödülleri', 16 Ocak 2020 tarihinde Fransa'nın Paris şehrinde, UNESCO Binası'nda gerçekleştirilecek törenle takdim edilecek.

Resim yok
2020-01-02 Anadolu savunma sanayi kümelenmesi için adım.

Malatya Teknokent Anadolu Savunma Sanayi Kümelenmesi (SAHA Anadolu) ismi altında ASELSAN’a ve model fabrikalarına ziyaret gerçekleştirilecek.

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada,

“Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) girişimiyle yetkili kuruluşların temsilcilerinden oluşan bir Meclis’in kurulmasının ardından Malatya Teknokent Anadolu Savunma Sanayi Kümelenmesi (SAHA Anadolu) için bir adım daha atıldı” ifadeleri kullanıldı.

Malatya TSO’nun öncülüğünde Malatya Teknokent’ten 6, Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) 21 firmanın yanı sıra İnönü Üniversitesi ile Turgut Özal Üniversitesi’nin temsilcilerinin katılımlarıyla ASELSAN’a ve model fabrikalarına ziyaret gerçekleştirilecek.

Resim yok
2019-12-31 Jeofizik Operatörlüğü Kursu düzenlendi

Malatya İnönü Üniversitesi Teknokent'te "Jeofizik Operatörlüğü Kursu" düzenlendi.

Malatya İnönü Üniversitesi Teknokent’te "Jeofizik Operatörlüğü Kursu" düzenlendi.
İnönü Üniversitesi Teknokent’te faaliyet gösteren, yerbilimleri alanında Arge çalışmaları yapan aynı zamanda cihaz ve yazılım üreten bir firma ile Milli Eğitim Bakanlığı Battalgazi Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği sertifikalı "Jeofizik Operatörlüğü Kursu", alanında bölgede düzenlenen ilk kurs oldu.
Jeofizik firmasının Madencilik, Jeoloji, Jeofizik, Arkeojeofizik, Müze, Belediye, Altyapı ve Zemin etütlerinde kullanılmak üzere geliştirdiği cihaz ve yazılımların da tanıtımının yapıldığı kursta, sektörde kullanılan Sismik, Rezivite, Manyetometre, Proton Manyetometre, Emf ve Mikrotremör gibi cihazların kullanımı öğretildi. Firma sahibi Deniz Şahin, “Deprem yaşayan şehrimizde bu kurs büyük anlam taşımaktadır. Teknokent’te uygulamalı olarak yapılan eğitime şehir dışından da birçok kursiyer katıldı. Uygulamalarda artçı depremler ve zemin sağlamlıkları da anlık tespit edildi" dedi. Şahin, Jeofizik Operatörlüğü Kursunun düzenlenmesine katkıda bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Teknokent Müdürü Doç. Dr. Fatih Kocamaz ve Battalgazi Halk Eğitim Müdürü Cemal Kurhan’a teşekkür etti.

Resim yok
2019-12-31 İnönü Üniversitesinde immün plazma yöntemiyle Kovid-19 tedavisi başladı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Türkiye'de ilk kez, Turgut Özal Tıp Merkezimizde, iyileşen Kovid-19 hastasından plazma alarak, plazmaferez yöntemiyle çok ağır tablodaki yoğun bakımdaki bir hastamıza uyguladık." dedi.

İnönü Üniversitesi, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı immün plazma yöntemiyle tedaviye başladı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yaptığı açıklamada, bünyelerindeki Turgut Özal Tıp Merkezinde, yeni tip koronavirüse yakalanıp iyileşmiş ve sonrasında testleri negatif gelen bir hastadan plazma toplayarak dün itibariyle tedaviye başladıklarını söyledi.

Kovid-19'un Çin'den başladığını ve dünyaya büyük bir salgın olarak yayıldığını aktaran Kızılay, "Avrupa, Amerika, bütün ülkeler bu konuda çok ağır tablolarla salgınla baş etmeye çalışıyor. Ülkemizde tablo daha olumlu, iyi, yönetebileceğimiz düzeyde. İnşallah bunu da en iyi şekilde götürmeyi ülke olarak başaracağız, buna bütün kalbimle inanıyorum." dedi.

Tedavi yönteminin kendilerine umut verdiğini aktaran Kızılay, şöyle devam etti:

"Çin'de 5 hastayla başlandı, olumlu sonuçlar alındı. Şimdi Amerika da 24 Mart'ta bu tedavi yöntemine onay verdi. Sağlık Bakanlığımız da 3-4 gün önce genelge yayınlayarak Kovid-19 geçirerek iyileşmiş hastalardan belirli şartları sağlayan hastalardan alınacak plazmanın, plazma ferez yöntemiyle, tablosu ağır olan Kovid-19 hastalarına uygulanmasının faydalı olabileceğini ve bunun büyük merkezler tarafından uygulanabileceğine izin verdi. Bu izin doğrultusunda, oradaki şartlar ve genelgenin maddeleri doğrultusunda, Türkiye'de ilk kez Turgut Özal Tıp Merkezimizde iyileşen Kovid-19 hastasından plazma alarak, plazmaferez yöntemiyle çok ağır tablodaki yoğun bakımda yatan bir hastamıza uyguladık. İyileşen 46 yaşındaki hastamız verici oldu, 56 yaşında yoğun bakımda ağır tabloda olan ve makineye bağlı bir hastamıza bunu tedavide uyguladık."

"Bundan çok ümitvarız"

Kızılay, hastayı yakından takip ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bundan çok ümitvarız çünkü diğer tedavilerin hiçbiri kesin tedavi yöntemi olarak henüz dünyada söylenemiyor ama hepsinin bir faydası, etkisi farklı farklı var. İyileşen hastadan alınan yöntem de şunu içeriyor: İyileşen hastanın kanında antikorlar var. Antikorlar o hastayı iyileştirdi ve o antikorlar kanında oluştu, yani hastalığa karşı vücut kendini koruma mekanizmasına geçerek, antikor üreterek hastalığı yendi. Buradaki amacımız o hastanın plazmasında Kovid-19'a gelişen bağışıklık, antikorları yoğun bakımdaki Kovid-19 ile mücadele eden hastalara vererek o hastanın iyileşmesini sağlamak. Bu yöntem daha önce farklı hastalıklarda da kullanılan bir yöntem. Daha önce SARS'da, MERS'de farklı viral hastalıklarda bu yöntem kullanıldı ve başarılı oldu. Burada da başarılı olacağına inanıyoruz. Çok umutluyuz, çok ümitvarız bu yöntemin başarılı olacağına."

Türkiye'nin en büyük aferez ünitesine sahip olduklarını bildiren Kızılay, yılda 5 bin civarında plazmaferez, 10 binin üzerinde trombosit tedavisi uyguladıklarını söyledi.

"Plazmaferez yönteminden çekinmesinler"

Prof. Dr. Kızılay, Kovid-19 sonucu pozitif çıkıp daha sonra hastalığı yenenlere çağrıda bulunarak, şunları kaydetti:

"Kovid-19 pozitif çıkıp da hastalığı yenen ve Sağlık Bakanlığının koyduğu kriterlere uygun hastalarımızın bize gelmesini istiyorum, onları davet ediyorum. Plazmaferez yönteminden çekinmesinler. Hastalığı geçiren bir hastamıza bu yöntemin kendisine hiçbir zararı olmayacağını söyleyebilirim. Kendisi hastalığı yendiği için çok ağır tablodaki hastalara çok faydası olmasını bekliyoruz. Bu hastalığı geçirip iyileşmiş hastalarımızın plazmaları ağır hastalarımız için yeni bir umut doğuruyor. Bunu en iyi şekilde uygulamak bizim gibi büyük hastanelerin görevi. Bu iş için 24 saat, tüm ekibimiz hazır. İnşallah buradan olumlu, çok ümitli sonuçlar alacağız."

Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli ve Aferez Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt da uygulamadan başarılı sonuç almayı hedeflediklerini belirterek, "Sağlıklı vericiden 830 cc plazma topladık. O plazmanın 400 cc'sini ilk etapta hastamıza uyguladık. Ondan sonra haftada 200 cc olarak devam edeceğiz. Bir sağlıklı vericiden, yaklaşık, bir hastamızda kullanacağımız plazmayı elde edebiliyoruz. O nedenle koronavirüsten iyileşen ve sağlıklı hale gelen hastalarımızın verici olarak bize plazma vermelerini tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

Resim yok
2019-12-31 İMMÜN SİSTEM VİGOR'A EMANET

Koronavirüs’ün zayıflattığı bağışıklık sistemine AR-GE’si ve uzman ekibiyle “dur” diyen Vigor AR-GE, immun sistem zaafiyetlerini giderici, iştah ve uyku düzenleyici ürünleriyle yoğun ilgi gördü. Firma, çocukların bağışıklık sistemine güçlü bir altyapı oluşturan Imugyn’in tüm eczanelere dağıtımını gerçekleştirdi.

Fırat’ın teknoloji üssü Malatya Teknokent’in Koronavirüs’le mücadele noktasında çocuklara ve yetişkinlere bağışıklık desteği sağlayan başarılı firması Vigor AR-GE, yaptığı sağlık geliştirme ataklarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Dr. Ecz. M. Sina İçen ve Uzm. Ecz. Furkan Kara’nın yöneticiliğini yaptığı firma, piyasaya çocuklara yönelik bağışıklık güçlendirici, uyku düzenleyici ve iştah arttırıcı ikinci ürünü IMUGYN olan şurubunu, ciddiyetle takip ettikleri AR-GE çalışmaları neticesinde piyasaya sundu. Çocuklar için geliştirdiği bağışıklık güçlendiriciyle Türkiye’nin en kurumsal firmalarından olan Selçuk Ecza Deposu ile anlaştıklarını söyleyen genç akademisyen firması Vigor AR-GE Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Ecz. Furkan Kara, “Ürünlerimizi tüm Türkiye'deki eczanelere ulaştırma imkanı bulduk” diye konuştu. Sanayi gazetesinin sorularını yanıtlayan Kara, Koronavirüs’e karşı geliştirilen multivitaminle ile gördükleri yoğun ilgiye de parantez açtı.

REKABETÇİ VE GÜVENİLİR FORMÜLASYONLAR Vigor AR-GE’yi tanıyabilir miyiz? İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ecz Mehmet Sina İçen ile birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Güvenilir, öncü ve rekabetçi ürün formülasyonları üretiyoruz. Alanında uzman sağlık profesyonelleri ve akademisyenler tarafından ülkenin geleceğine olan güvenin neticesinde Malatya Teknokent bünyesinde kurulduk. Üniversite-sanayi iş birliği projeleri geliştirmek, istihdam oluşturarak ekonomiye katkı sunmak, ihracat yapmak ve AR-GE çalışmalarını ilerleterek yerli ve milli ilaç yolunda ülke ekonomisine katkı sağlamak ana hedeflerimiz arasındadır.     KORONA YOKKEN BAŞLADI Ürünlerinizi geliştirmeye nasıl karar verdiniz? Ürünün AR-GE sürecine 2019 yılının Eylül ayında, henüz Koronavirüs (Covid-19) vakalarına dünya üzerinde rastlanmamışken başladık. Çocuklarımızın bağışıklık sistemini güçlendirmek ve onları hastalıklara karşı dirençli hale getirme hedefiyle çalışmalarımızı yaptık. Ürünlerimizde kullanılan her bir etken maddenin saygın kuruluşların uluslararası standartlarına uygun yüksek kalitede olmasına özen gösterilir. Ürünlerimiz, üretimin her aşamasında kalite kontrol testlerine tabi tutularak şirketimizin yüksek güvenilirlik hassasiyetlerine uygun olarak üretilir.

DİRENÇ VEREN AR-GE Imugyn ve Redagyn ürünlerinizi tanıtabilir misiniz? Koronavirüs’e karşı faydaları nelerdir? Her yaş grubunda olduğu gibi özellikle gelişim çağındaki çocuklarda büyümeyi ve dokuların gelişimini sağlamak için optimum dozda vitamin ve minerale ihtiyaç vardır. Imugyn içeriğindeki vitamin ve mineraller ile günlük ihtiyacı karşılamaya yardımcı olur ve selenyum ile çocukların direncini artırır. Zihinsel gelişimini destekleyerek okul başarısını, öğrenme ve kavrama kapasitesini arttırır. Ürün, B12 vitaminiyle kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırırken, sinir sistemi sağlığını da düzenler. Aynı zamanda bağışıklık artıran vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sağlar. Sağlık profesyonelleri tarafından özenle hazırlanan Imugyn çilek aromalı tadı ile çocukların lezzet anlayışına hitap etmektedir. Redagyn ise, fiziksel ve zihinsel kapasiteyi artırmanız için gerekli olan özel takviye, vitamin ve mineraller içerir. Spor yapanlar için doping içermeyen özel formülasyonu yanında, yoğun iş temposuna karşı, sınav dönemi yorgunluğunu azaltır. Hafıza güçlenmesi ve güçlü mental aktivite için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir. Redagyn'in içeriğindeki vitaminler sağlık profesyonelleri tarafından hazırlanmıştır. Besinlerle yeterli miktarda alınamayan vitamin ve mineralleri içerir. Bu vitamin ve mineraller yetersiz beslenmenin arttığı dönemlerde, güçlü bağışıklık için mental ve fiziksel direncinizi artırmaya yardımcı olur ve bağışıklık seviyenizi yüksek tutar.

SELÇUK ECZA DEPOSU’YLA EL SIKIŞTI Bağışıklık güçlendirici ürünlerinizin gördüğü ilgiyi anlatabilir misiniz? Covid-19 sürecinde bağışıklık, odaklanma ve enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik geliştirdiğimiz multivitamin ürünümüz REDAGYN ile tüm Türkiye’de çok fazla talep gördüğümüzü söylemek isterim. Çocuklara yönelik bağışıklık güçlendirici, uyku düzenleyici ve iştah arttırıcı ikinci ürünümüz IMUGYN de tüm eczanelerimize ulaştırıldı. Selçuk Ecza Deposu ile anlaşma sağlayarak ürünlerimizi tüm Türkiye’deki eczanelere ulaştırma imkânı bulduk. Her yerde rahatlıkla ürünlerimize erişilebilir. KENTİ İLERİ TAŞIYACAK Sektör temsilcisi olarak, istediğiniz mesajlar nelerdir? Malatya Teknokent Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Adnan Fatih Kocamaz ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın destekleriyle çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Ürettiğimiz katma değerle Malatya’yı bu alanda daha ileriye taşımaya hazırız.

Resim yok
2019-12-31 İkinci Dalga İçin Teknokent’te Büyük Hazırlık

 

İkinci dalga için büyük hazırlık Malatya Teknokent’ten geldi. Yenilikçi Dezenfektan Kabini artık satışta!

Patent başvurusu  ve Marka tescili yapılan Stoneday® dezenfektan kabini İnönü Üniversitesi Malatya Teknoparta geliştirilerek üretilmiştir.

Yurt içi ve Yurt dışında yoğun talep gören Stoneday® dezenfektan kabini Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ve Türk hekimler tarafında da destek verilmiş bir cihazdır. Bu cihazın tamamı Yerli ve Milli’dir.
Malatya’da yaklaşık 2 yıldır faaliyet gösteren Arge yapan DNZ GRUP, 2. Dalga tehlikesini göz önünde bulundurarak Corona virüsle mücadele kapsamında ‘Dezenfektan Kabini’nin seri üretimine başladı.
Virüslere karşı Yerli ve Milli Stoneday® Dezenfektan Kabini
Firma sahibi Deniz ŞAHİN şöyle dedi:
Dnz Grup, Covid-19 salgını ile mücadele ve önleme çalışmalarında toplum sağlığını korumaya yönelik olarak Dezenfektan Kabini geliştirdiğini açıkladı. Ar-Ge süreci tamamlanan dezenfektan kabini kullanıma sunuldu. Salgınla mücadelede, alınacak tedbirlerin önemine dikkat çekilen açıklamada, “İçinde bulunduğumuz zorlu salgınla mücadele sürecinde, toplum sağlığını korumaya yönelik etkili bir ürün geliştirdik.
Ar-Ge sürecini tamamlamış olduğumuz, dezenfeksiyon kabinimiz, insan yoğunluğunun fazla olduğu tüm okul, hastane, fabrika ve işyerlerinin giriş bölümlerinde ve benzeri tüm kamusal alanlarda kullanıma uygundur” denildi.

Teknolojik altyapı geliştiricisi Fatih Serkan ERKUŞ ise;
Dezenfektan kabininde kullanılan otomasyon yazılımının kendi ekiplerince geliştirildiğini, özel tasarlandığını ve programlandığını belirttiler.

Koronavirüs: İkinci dalga ne zaman yaşanacak?
Dünyada salgın önlemleri gevşetilmeye başlanırken Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün hiçbir zaman yok olmayabileceği uyarısında bulundu. İkinci dalga endişeleriyse büyüyor. Hatta üçüncü dalga endişesi de.
Corona Virüs salgınının ülkemiz genelinde yayılımını önlemeye yönelik işletmelerin ihtiyaçlarına göre üretimi çeşitlilik arz etmektedir. İnsanların dezenfeksiyonu için üretilen hijyen sistemleri; tesise giren kişilerin kıyafetleri üzerinde oluşan zararlı bakterilerin dezenfekte edilmesini sağlayacaktır.
Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama: İkinci dalga başladı diyebiliriz
Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında oluşturulan Bilim Kurulu’nda görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, virüsün son hareketliliği hakkında açıklamalarda bulundu. Özlü, ”Belki de salgında ikinci bir dalganın başladığını varsayabiliriz” dedi.
Çalışma prensibi dezenfektan maddesinin su ile seyreltilerek püskürtülmesi prensibidir. Kısaca dezenfektanın su ile seyreltilerek nozul yardımıyla mikronlara parçalanarak püskürtülmesidir. 100 lt su ve dezenfektan seyreltisi ortalama 2500 kişinin dezenfektasyon işlemini gerçekleştirir. Dezenfektasyon işlemi direk insan vücudunu hedef aldığı için %99 oranında dezenfektasyon sağlar.

Ürün Avantajları

• Tesislere girişlerde yapılan dezenfeksiyon işlemi ile tüm vücut yüzeyi dezenfekte edilerek maksimum hijyen elde edilmektedir.
• Salgın hastalıklarla mücadelede ve önlenmesinde ileri düzeyde sonuç alınmaktadır.
• Çok fonksiyonlu, farklı modüllerle çok kolay hat oluşturabilecek şekilde ergonomik olarak tasarlanarak ekonomik uygulama sağlanmaktadır.
• İleri teknoloji ile geliştirilerek gerekli tüm kalite standartlarına ve analizlere uygun şekilde hijyen sağlamaktadır.

Belediye binaları, Kamu binaları, Üniversite, Eğitim kurumları, Otobüs durakları, Semt pazarları, Sağlık kurumları, Resmi daireler, Fabrikalar, Şehir meydanları, Fabrikalar, Konser Alanları, Festival Sahaları, Alışveriş Merkezleri, Oteller, Köy Meydanları, Okullar, Piknik Alanları, Tüm Halka Açık ve Meydanlar, Miting Alanları, Tren İstasyonları, Otobüs Terminalleri, Dolmuş / Metrobüs / Metro Duraklarında KORONA VİRÜSE karşı alınabilecek pratik çözümdür. Kalabalığın yoğun olduğu mekanlarda Stoneday® dezenfektan kabini tercih edilmesi doğru bir seçimdir.

Resim yok
2019-12-31 24 SAATLİK SAĞLIK BARİYERİ

Malatya’da doğal ürünlerden üretilen maske, 1 milyar TL’lik rekor sipariş aldı. Dünyadaki ilk mikroorganizma maskesini ürettiklerini söyleyen Inovapek Yöneticisi Ali Pektaş, “Maskelerimiz 24 saatlik testten de başarıyla geçti” dedi.

"SİHİRLİ" BİR İNOVASYON 2019’un Nisan ayında Malatya Teknokent’te kurulan Inovapek, doğal ürünlerden ürettiği maskeyle bir ilke imza attı. Asıl uzmanlığı rejeneratif ürünler üretmek olan firma, 24’üncü saatin sonunda da koruyuculuk özelliğini muhafaza eden Magiccell isimli maskeyle sağlıkta inovatif bir adım attı. Sanayi gazetesinin telefonda sorularını yanıtlayan Inovapek Yöneticisi ve AR-GE, Üretim Müdürü Ali Pektaş, 13-14 ülkeden yoğun talep aldıklarını dile getirdi. İlaç ve kozmetik sanayi alanında güçlü bir hammadde tedarikçisi olmayı vizyon edindiklerini söyleyen Ali Pektaş, yurt içi piyasasının da hareketlendiğini ifade etti. Yumuşak, saf ve esnek yapıda üretilen maskeyle ilgili detaylar paylaşan Pektaş, ürünün gelişme aşamasıyla ilgili de merak edilenleri anlattı.

SAĞLIKTA YENİLİĞİN ADRESİ Inovapek firmasını tanıyabilir miyiz? Bizler Malatya Teknokent’te faaliyet gösteriyoruz. İnovapek olarak, 2019’da, Nisan ayında zincire dahil olduk. Asıl uzmanlığımız rejeneratif ürünler, hücre ve doku yenilenmeleri gibi. Firmamız, sektörün en önemli üretici, tedarikçi, doktor ve dağıtıcılarıyla partner olarak çalışıyor.     24 SAATLİK BARİYER Magiccell maskeyi bizlere tanıtabilir misiniz? Antimikrobiyal ve koruyuculuk oranı yüksek olan tek kullanımlık Magiccell maske, 24 saat koruma sağlıyor. Yüzün büyük bir bölümünü kaplar, şeffaftır. Enfekte hastalarla teması olan sağlık personelinin enfekte olma riskini ortadan kaldıran bir bariyere sahip maske üretme hedefiyle geliştirdik. Dünyada var olan ilk mikroorganizma maskesini ürettik.

 

AR-GE, NANO KAPSÜLLERDE Ürünün geliştirilme aşamasından bahsedebilir misiniz? Bizler, uçucu bitkisel yağlardan antiviral solüsyon geliştirdik. Bunu nano boyuttaki küçük kapsüllere hapsettik. Orta katmandaki kumaşı kapladık bu solüsyonla. 20 nanometrenin altında bir kalınlık sağlamış olduk. Koronavirüs’ün buradan geçme şansı yok.
 

1 TAM GÜN KORUYOR Testten geçti mi? İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından test edilip onaylandı. 24 saat boyunca maske test edildi. Antibakteriyel özelliğinin, bu sürenin sonunda da hala devam ettiği görüldü. Bir maske için 24 saatlik kullanım çok büyük bir süre. Normalde maskelerin kullanım süreleri 4 ila 6 saat arasıdır. Ayrıca İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin moleküler laboratuvarında da test ettirdik, Koronavirüs’ü geçirmediğini kanıtladık.

YURT DIŞI TAMAM, YURT İÇİ HAREKETLENİYOR Ürettiğiniz maskeye ilgi nasıl? Yurt dışından 1 milyarlık sipariş aldık. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İspanya, İtalya ve Hollanda’nın yanı sıra Arap ülkelerinden de büyük ilgi görüyoruz. 13-14 ülkeden yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, maskenin parasız olacağını açıklamasından sonra önemli bir sirkülasyon sağlamıştık. Yurt içi piyasası da günden güne hareketleniyor. Nanoteknoloji, bizi uzun yıllar piyasadaki üreticiyle paydaş edecek bir alan. Bizler, ilaç ve kozmetik sanayinde hammadde tedarikçiliği alanında rüştümüzü ispat etmeyi hedefliyoruz.

Resim yok
2019-12-31 PROJE VE İNOVASYON TOPLULUĞU ÖĞRENCİLERİ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDE YARI FİNALE KALDI. Resim yok
2019-12-30 Malatya Teknokent Vigor Arge Multivitamin Ruhsatı Aldı.

Malatya Teknokent bünyesinde kurulan VİGOR AR-GE firması 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde "Redagyn" markasıyla Kore ginsengi ekstresi, üzüm çekirdeği ekstresi, koenzim Q10 ve L-Arjinin içeren multivitaminin ruhsatını almayı başardı.

 

VİGOR ARGE: Eylül 2019'da alanında deneyimli genç ve dinamik sağlık profesyonelleri ve akademisyenler tarafından Malatya Teknokent'te kurulan Vigor Arge, "Sağlığınız için üretiyoruz" parolasıyla ürün geliştirme çalışmalarına başlamıştır. "Redagyn" markasıyla multivitamin ruhsatını almayı başaran Vigor Arge'nin "İmugyn" markalı bağışıklık sistemini güçlendiren ve iştah açan bir şurubu ise ruhsat aşamasındadır. Piyasadaki yüksek talebe binaen yeni ürünlerin geliştirilmesine yönelik AR-GE çalışmalarını İnönü Üniversitesi akademisyenlerinin de yer aldığı geniş bir AR-GE ekibiyle yürüten firma, bölgenin çıkardığı ilk ilaç şirketi olma özelliğini de taşımaktadır. AR-GE sonucu elde edilen ürünlerini Avrupa standartlarında ürettiren şirket, yatırımcı ve proje destekleri ile en kısa sürede Malatya Teknokent bünyesinde üretim tesisini kurmayı hedeflemektedir.
Resim yok
2019-12-15 'Dijital Ben' Projesi eğitimi verildi.

Malatya Teknokent ve Habitat Derneği tarafından yürütülen "Dijital Ben" Projesi kapsamında eğitim verildi.

Pusula Ön Kuluçka Merkezinde Dijital Ben Projesi kapsamında verilen eğitimde, girişimci ve KOBİ’lere kod yazmadan, online ortamda nasıl çalışma yapacakları anlatıldı. Özellikle kadın girişimcilerin online bir varlığa sahip olmasının amaçlandığı yetkililer tarafından açıklanırken, Online varlığın öneminden ve dijital ortamda var olma sürecine de değinilen bu eğitime katılım sağlayan Pusula Ön Kuluçka üyesi girişimci adaylara ve organizasyonu destekleyen kuruluşlara teşekkür edildi.

"Dijital Ben" Projesi eğitimi sonunda katılımcılara sertifika verildi.

Resim yok
2019-12-15 Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ,İnönü Üniversitesi Teknopark'ta düzenlenen kahvaltı sohbetlerinin konuğu oldu.

Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ,İnönü Üniversitesi Teknopark’ta düzenlenen kahvaltı sohbetlerinin konuğu oldu.
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay'ın da yer aydığı programda, Teknopark Genel Müdürü Fatih Kocamaz, Teknopark’ın faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Kocamaz yaptığı açıklamada, “Teknopark 2013 yılında faaliyetine başladı. O dönemden sonrasında yükseliş trendi yakaladı. Biz göreve geldikten sonra gösterdiğimiz ilgi ve alaka ile firma sayısında artış yaşandı. Göreve geldiğimizde 14 firma vardı. Şimdi ise 61 firma bulunuyor. Yüzde 40 doluluk oranımız var ve halen firmalardan talepler geliyor. ARGE ciromuzu 2 milyon TL’den 19 milyon TL’ye çıkardık. 2018 yılında 19 milyonluk ARGE satışı yapıldı. Ağırlıklı olarak yazılım sektörü bulunuyor ve bu rakam Teknoparkımızın yüzde 75’lik kısmını kapsıyor. Geri kalan elektrik, elektronik, makine, imalat gibi firmalar var. Bizde 3 ana başlık var ve bu başlıklara uyan firmalara yer açıyoruz. Firmaların projeleri hakem heyetinde inceleniyor. Projeler kabul gördükten sonra firmanın talep ettiği süre boyunca kendilerine zaman tanıyoruz. Bu süre sonunda devam etmek isterse yeniden proje veriyor. Burası Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ukdesinde olan bir birim. Bu birimin toplamda 13 ortağı var. En büyük hissedar İnönü üniversitesi, Ticaret Odası’nın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ve bazı özel iştirakler bulunuyor" dedi.
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise programda yaptığı konuşmada, teknolojinin önemine vurgu yaptı. Başkan Osman Güder, “Dünya teknoloji dünyası ve dünyadaki ülkeler teknolojiyle varlıklarını idame ettiriyorlar. Savaşlarını teknoloji üzerinden sürdürüyorlar. Buna ayak uydurma konusunda Malatya’da ve Türkiye’de gerekli çaba sarf ediliyor. Türkiye’de özellikle Turgut Özal döneminden önce üniversite ve askeri alanlar topluma kapalı alanlardı. Sonrasında askeri alanlar ve üniversiteler halka açıldı. Bu da halkta memnuniyet oluşturdu. Bundan sonra da bilim yuvası olan üniversitelerimiz, halk ile teknoloji ile sanayi ile tarım ile savunma ile hareket ederek bu birimlerdeki teknolojiyi en üst düzeye çıkarma adına gereken çabayı göstermiş oldular. Üniversitelerimizi bilim yuvası haline getirip toplumun hizmetine sunma adına daha fazla çalışmalar yapılmalı. Son zamanlarda gördüğümüz olgular da bu yönde. Özellikle Malatya Turgut Özal Tıp Merkezimiz de karaciğer ve kalp konusunda ciddi gelişmelere imza atıldı.10 tane hastaya aynı anda karaciğer nakli yapılması dünyada ilkler arasına girdi ve takdir kazandı. Üniversitemiz ve sanayi kesiminde güçlerin birleşmesiyle toplumun refahı daha ileri seviyelere götürecektir" şeklinde konuştu.
Türkiye’nin stratejik bir konuma sahip olduğunu ve bu nedenle de teknolojik olarak güçlü olması gerektiğini kaydeden Başkan Güder, “Özellikle millete hizmet eden birimler olarak hepimiz üzerimize düşeni yerine getirmemiz lazım. Türkiye eski yerleşkelerin olduğu yerlerden bir tanesi. Burada yaşamak kolay değil. Yaşanan olaylara baktığınızda dünya üzerinde yer altı kaynaklarının paylaşımı için emperyalist ülkelerin düzenlediği eylemler bölgemizde gerçekleşiyor. İran Irak savaşı, Afganistan, Doğu, Afrika savaşları hep bölgemizde cereyan ediyor ve biz bunlardan etkileniyoruz. Teknoloji ile bilimi veya tecrübeyle bilimi birleştirmemiz sonucunda savunma sanayinin yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkıyor olması, Türkiye’nin dünyada ‘Bende varım’ demesini sağlıyor. Bütün Avrupa, Amerika, bugün doğu Akdeniz’de ki hazineye sahip olma adına verdikleri mücadelede, Türkiye’nin bugünkü pozisyonda orada bende varım diyebiliyor. Bilinçli insanlarımız bunu daha üst seviyelere çıkaracaktır. Az önce de hocamızın ifade ettiği gibi 19 milyon civarında bir çalışmada elde edilen gelirler Malatya için kayda değer bir çalışmadır. Biz istiyoruz ki bu rakamlar çok üzerine çıksın. Arkadaşlarımızın çalışmaları neticesinde de yükseliş sağlanacaktır. Güçlü bir üniversite, güçlü bir Malatya güçlü bir Türkiye için hepimizin çalışması lazım" diye konuştu.

http://www.battalgazi.bel.tr/mobil/mhaberdetay.asp?haber=DGTREertyuMJKHTUKJHTtgbnhTGHKLDRESXedcvfDSFERBGTYFkjhjhFRTDE

https://www.haberler.com/baskan-guder-teknopark-sohbetlerinin-konugu-oldu-12723881-haberi/

 

Resim yok
2019-11-08 Bakan Varank Teknokent'i gezdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İnönü Üniversitesi bünyesinde bulunan Teknokent’i ziyaret ederek projeler hakkında bilgi aldı.

Malatya’da bir çok açılış ve ziyaret gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın son durağı İnönü Üniversitesi Teknokent’i oldu. Burada Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından karşılanan Bakan Varank, Teknokent’te yer alan firmaların geliştirdiği projeleri tek tek inceledi.

Bakan Varank’ın ziyaretine Vali Aydın Baruş, Büyükşehhir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır’da eşlik etti. Balan Varank, Teknokent ziyaretinin ardından helikopter ile Diyarbakır’a oradan dan havayolu ile Ankara’ya hareket etti.

Resim yok
2019-10-22 Roma'daki Maker Faire Fuarı'nda Türk rüzgarı

İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan Maker Faire Fuarı'na, Türk öğrenci Öykü Nehir Kaleci robotik kodlama yarışmasında aldığı birincilikle, Türk firması Benmaker de çocukların el becerilerine yönelik tasarladığı cihazla damgasını vurdu.

İlki ABD'nin San Francisco kentinde 2006'da yapılan ve daha sonra dünyaya yayılan, icatlar çıkaran mucitlerden, mühendis, usta, amatör, öğrenci ve küçük girişimci firmaların yenilikçi ürünlerini sergilediği Maker Faire Fuarı'nın Avrupa'daki en büyük ayağı olan Roma'da hafta sonunda Türkiye fırtınası esti.

Roma Fuar Merkezinde 105 bin kişinin ziyaret ettiği Maker Faire 2019'da en çok ilgi gören stantlardan olan "Make X" robot kodlama yarışmasına Malatya'dan katılan 4. sınıf öğrencisi Öykü Nehir Kaleci, "junior" kategorisinde 8 takımı geride bırakarak, birinci oldu. Kaleci, bu sonuçla 28 Kasım-1 Aralık 2019 arasında Çin'de gerçekleştirilecek MakeX Starter Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

Türk öğrenci, aldığı sonuçtan çok mutlu olduğunu belirtti.

"Kendisinden 5-6 yaş büyük çocukları ekarte etmeyi başardı"

Öykü Nehir Kaleci'nin mentörlüğünü yapan Turkish Robotics Services (TRS) Genel Direktörü Hakan Akdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada her yıl bir tema etrafında gelişen yarışmada robotlara kodlarla görevler verildiğini belirterek, şunları ifade etti:

"Bu yılki temada şehre ait görevler yerine getirildi. Öykü robota kodları yükleyerek kazandı. Biz de mentorları olarak destek olduk. Bu tamamen Öykü'nün başarısı. Büyük yeteneği var. Bu küçük yaşında, kendisinden 5-6 yaş büyük çocukları ekarte etmeyi başardı. Çin'de Öykü de dahil olmak üzere toplamda 3 takımımız katılacak."

Bu yarışmada amacın en kısa sürede, en doğru şekilde verilen görevleri yerine getirmek olduğunu aktaran Akdeniz, TRS firması olarak bu alana ilgili öğrencileri desteklediklerini, sponsorlar bulduklarını dile getirdi ve Öykü Nehir Kaleci için sponsorluk desteği veren Adana Sarıçam Belediyesine teşekkür etti.

Akdeniz, "Ülkemizde teknolojiye olan ilgiyi artırmak, yarın gençlerimizin ülkemizdeki üretim bantlarında çalıştırarak, ülkemizi geliştirmesini istiyoruz. Asıl amacımız bu. Dışarıdan veri ithali ya da beyin göçünü engelleyecek şekilde tedbirler almanın yolunu bu yarışmalarda görüyoruz. Bu yarışmaların asıl amacı ülkelere Ar-Ge yaptırmak. Ülkelerin ve şehirlerin ihtiyacı olan bütün teknik donanımı, bu çocuklara Ar-Ge yaptırarak, yarıştırarak veri topluyorlar." diye konuştu.

"Ülkemizde robotiğe ilgi çok fazla"

Robot teknolojisi alanında Türkiye'de bir dip dalgası olduğuna işaret eden Akdeniz, şöyle devam etti:

"Teknofest ile başlayan milli teknoloji hamlesinin sahiplenilişini burada görebilirsiniz. Biz, milli teknoloji hamlesini sahipleniyoruz. Bunu ülkemiz için en büyük çıkış yolu olarak görüyoruz. Müthiş bir katılım var. Ülkemizde robotiğe ilgi çok fazla. Gençler trendi yakalamış durumda ancak, kendilerini ölçemiyorlar. Ölçmek için, böyle dünyanın her yerinden gelen takımlarla kendilerini kıyaslamaları gerek. Biz hepimiz kolkola girip, nefesi en uzun olanı öne taşımalıyız ki, yurt dışındaki bu yarışmalarda rekabeti sağlamalıyız. Kendi içimizde yarış değil, dayanışmayla birbirimizi buralara taşıyarak bu noktalara gelmeliyiz."

Türk firmasından çocukların ilgisini çeken el tornası

Maker Faire Fuarı'na Bursa merkezli BenMaker Firmasının Pazarlama ve Satış Müdürü Samet Tuna da tasarladıkları cihazlarla, fuarın en çok ilgi gören stantların başında yer aldı.

El becerisine, tasarıma ve estetiğe meraklı olan İtalyanların, çocuklara yönelik ahşap işlemeye yarayan Tuna ve ekibinin yaptığı küçük el tornaları "çocuklar için laboratuvar" bölümünde hem gördüğü ilgiyle hem de aldığı övgülerle dikkati çekti.

Tuna, dünyanın sayılı ve önemli tasarım-inovasyon fuarlarından olan Maker Faire'e ilk kez katıldıklarını belirterek, "Özellikle 7-12 yaş arası çocukların el becerisini geliştirme, aktif olarak bu alanda üretim yapabilmesi amacıyla bu cihazların üreticisi olan firmayız." dedi.

Tuna, çocuklara ahşap işlemeyi oyun gibi sunan cihazlarını tanıtırken, "Özellikle küçük kas gelişimini destekleyen, onların el becerisini, 10 parmak kullanımını destekleyen torna, testere ve matkaptan oluşan cihazlar, 12 voltla çalışıyor. Çocukların güvenliği için önlemler alınmış durumda, kesinlikle ellerini kesmeyecek nitelikte ya da zorlayınca alet kendiliğinden duran nitelikte." diye konuştu.

Samet Tuna, firmalarının 3 yıl içerisinde bir sosyal girişim olarak kurulduğunu dile getirerek, "Bu 3 yıl içerisinde Türkiye'de 300'den fazla okula ulaşmış durumdayız. Fen bilgisi, teknoloji-tasarım ve matematik gibi derslerde şu anda ülkemizde öğrencilerimiz bu cihazları kullanıyor." diye konuştu. 

http://www.sanalbasin.com/romadaki-maker-faire-fuarinda-turk-ruzgari-33305578/

https://ilksesgazetesi.com/haberler/guncel/romadaki-maker-faire-fuarinda-turk-ruzgari-78521

https://www.criturk.com/haber/bilim-teknoloji/italyadaki-maker-faire-fuarinda-turk-ruzgari-116815

 

Resim yok
2019-09-11 Malatya TEKNOPARK Çalışmalarıyla Göz Dolduruyor.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Malatya Teknopark’ta ‘Mikroskobik İncelemede Sesli Lazer Başlıklı Ram Yazıcı’ üretildi. Geliştirilen cihaz, yerli ve milli olması açısından önem taşıyor. Patoloji laboratuvarında çalıştırılmaya başlayan cihaz, toner kullanmadan lazer sistemi yazı yazması bakımından diğer cihazlardan ayrılıyor. Cihazın seri üretime geçmesi halinde önemli bir döviz tasarrufu sağlanacak.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesine bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Malatya Teknopark’ta ‘Pataloji Laboratuvarlarında Mikroskobik İncelemede Sesli Lazer Başlıklı Ram Yazıcı’ üretildi.  Yapımı tamamlanan cihaz hakkında bilgi veren Malatya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğ. Üyesi Adnan Fatih Kocamaz, “Cumhurbaşkanımızın bahsettiği gibi artık ülkemizin de bir yerli ve milli kavramından hareket ederek bu ürünü geliştirdik. Bu cihaz ülkemize çok yüksek miktarlarda paralarla ithal edilen hantal cihazların yerini alacak. Aynı zamanda çok daha işlevsel çok daha kaliteli çok daha hızlı iyi bir makine geliştirdik. Şu anda bu cihazımızı Turgut Özal Tıp merkezindeki Patoloji laboratuvarında test ediyoruz. Günde ortalama 200-300 tane çıktı alınıyor. Test sırasında makina ile ilgili eksikleri arkadaşlarımız bunları not ediyorlar. Bu konuda önümüzdeki hafta bir toplantı yapacağız. İstenilen değişiklikleri makine üzerinde tekrar yapacağız. Makinamız için nihai hedefimiz laboratuvarda 6 ay sonra patologların onayı ile mükemmel boyuta çıktıktan sonra biz artık makinamızı endüstriyel boyuta taşıyacak tamamen pazarlanabilir, Patoloji laboratuvarları kullanılabilir bir hale getireceğiz” dedi.

Yerli ve Milli yazıcı Ürettik

Cihazın gelişimi hakkında bilgiler de veren cihazın hayata geçirilmesi hakkında da şöyle konuştu. “Turgut Özal Tıp Fakültesi Patoloji laboratuvarında kullanılmak üzere Profesör Doktor Nusret Akbulut hocamızın talebi üzerine bilgisayar mühendislerimiz tarafından yüksek lisans tezi olarak bir cihaz geliştirmeye başladık.  Bu cihaz patoloji laboratuvarlarında kullanılırken patologların lam’ların üzerine numuneleri yerleştirirken üzerine bazı şeyler yazmaları gerekiyordu.  Bu bilgiler daha sonra süreç içerisinde ihtiyaç duyulduğu için çok önemli bilgilerdi. Kullanılan bu makineler hem yerli üretim değil hem çok pahalı makinelerdi. Her şeyden önce sarf malzemesi çok fazlaydı. Patoloji laboratuvarlarında gelen talep üzerine biz hem yerli, hem de sarf malzemesi kullanmayan,  içerisinde aracı bir bilgisayara ihtiyaç duymayan bir makine geliştirmek için süreç başlattık. Bu süreç içerisinde ciddi bir Ar-ge çalışması yaptık ve çalışmamızın sonunda küçük bir portatif ürünümüz hayata geçti. Öğrencilerimiz bu çalışmayı başarıyla sonuçlandırdı.”

Her şey bize ait. Malatya’ya ait

Ürünün hayata geçmesi için yapılan çalışmaları da özetleyen Kocamaz; “Üniversitemizin, Üniversite Sanayi işbirliği projesi altında bir proje kanalı var. Bir iş adamı, bir firma ile veya bir akademisyen bir araya gelip bir ürünü makine veya yeni bir çalışma yapmak istedikleri zamanı İnönü Üniversitesi bu çalışmaya 50.000 TL üst limitine kadar destek verebiliyor. Projenin yüzde 80’ini üniversitemiz karşılıyor. Bütçenin yüzde 20’sinin sanayicinin karşılamasını istiyor.  Biz Bu makinayı endüstriyel boyuta taşıyabilmek için, ürün haline getirebilmek için bu projeye başvurduk. Yine kendi Teknokent’teki bir firmamız ile çalıştık. Üstelik işleri bu firmamız kendi öğrencilerimizin kurduğu yani İnönü Üniversitesi’nin kurulduğu bir firmaydı.  Dolayısıyla kendi projemiz, kendi fikrimiz, kendi kaynağımız, kendi firmamız. Her şey bize ait. Malatya’ya ait kısacası. Süreci başlattık. Firma bu konuda artık işin endüstriyel yanı, makinenin endüstriyel ayağını tanımlamaya başladı. İşin 3 tane ayağı var. Elektronik, mekanik ve bilgisayar boyutu vardı. Birde yazılım tarafı vardı. Her üçünü de biz firmamız ile birlikte çok kısa bir sürede, 5 ay gibi bir sürede tamamladık. Var olan ürünlerle kıyaslandığı zaman birçok hızlı. İki kesinlikle sarf maddesi kullanmıyor. Çünkü lazer ile yazıyor. Diğer makinalar ya mürekkep püskürtme kullanıyorlar ya da bildiğiniz matkap gibi yüzeyini kazıyarak işlem yapıyorlar.  Bunun bir dezavantajı bu iki makinenin mürekkep harcayan bir ciddi bir sarf malzemesi bütçesi oluşturuyor. Bu da çok pahalıya mal oluyor”

Makinamız Kimyasal Kullanmıyor

Makinanın kimyasal kullanmadığının altını çizen Kocamaz, istenilen bilgileri lazer ile karekod şeklinde lam’ların üzerine bastığını vurgulayarak; “ Önceki sistemde kullanılan mürekkeplerin çözülme ihtimali var. Dolayısıyla bilgiler bozulabiliyor. Bu cihazımız Matkap gibi freze ile kazıyan sistem var.  Bizim makinamız şu anda hasta bilgilerini Karekod olarak da istediğimiz yere basabiliyor. Ama diğer makinenin böyle bir özelliği yok.  Sadece karakter yazı yazabiliyor.  Dolayısıyla biz artık hastaların bilgilerini lamların üzerine Karekod ile yani dijitallize ederek dönüştürebiliyoruz. Bizim cihazımızın en önemli taraflarından birisi temassız olduğu için sarf malzemesi kullanmıyor. Doğrudan lazer yakma işlemi yaparak lam yazma işlemine gerçekleştiriyor. Bu da çok ciddi bir tasarruf sağlıyor. Bizim makinamız şu anda piyasaya çıktığı takdirde satış 20.000 TL ile 30 Bin TL arasında olacak böyle planlıyoruz.”

Cihazı Öğrencilerimiz Üretti

Cihazı üreten firmanın Üniversiteye ait bir firma olduğuna vurgu yapan Kocamaz; “Bu işi yapan firmamız çok sevindirici bir özelliği var. Bizim üniversitemizin öğrencileri tarafından yapılıyor. Dolayısıyla kendi üniversitemizin öğrencilerine şirket açtığı kendi geliştirdiğimiz makinemizin kendi üniversitemizin kaynağı ile geliştirdik. Bu çalışma için dışarıdan bir destek almadan öğrencilerimizle yaptık.  Kendi laboratuvarlarımızda ürettik. Bu bir üniversitenin yapabileceği en mükemmel pozisyonlardan bir tanesidir. Bu çok önemli bir konu her üniversitenin aslında bunları yapabilmesi lazım. İnönü Üniversitesi bunu başarmaya başladı. Bu sadece projelerimizden bir tanesi bu tarzda şu anda üniversitemizin kaynağı ile çalışan 21 tane üniversite Sanayi işbirliği projesi var. Bunların sayıları günden güne artıyor. Bu proje bunlardan sadece bir tanesiydi. Nihai hedefimiz dediğimiz gibi bu ürünümüz endüstriye boyda taşıyıp en sonunda artık ülkemizde yerli ve milli olarak kullanabileceği bir yazıcı geliştirmek olacak.”

Yapılan açıklamanın ardından Mekatron Arge firmasının sahibi Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Kürşat Güler projenin yapım aşamasını anlatarak cihazın tanıtımını yaptı.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/ithal-edilen-cihazi-5te-bir-maliyetle-urettiler/1579776

https://malatyanethaber.com.tr/5te-bir-maliyetle-uretildi/16185/

https://malatyasanalhaber.com/inonu-universitesinden-buyuk-basari-/58081/

 

 

Resim yok
2019-09-09 Malatya Sanayisi Malatya Teknokent ile Dijitalleşiyor.

Malatya Teknokentte faaliyetlerini sürdüren Bera Ar-Ge Yazılım ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan anlaşma ile Malatya TSO'nun dijitalleşme süreci Bera Ar-Ge Yazılım’a verildi.

 

Malatya Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi A. Fatih Kocamaz, söz konusu anlaşmayla birlikte Malatya Teknokent’in Malatya başta olmak üzere Anadolu'nun tüm profesyonel yazılım ihtiyaçlarını tek başına giderebilecek seviyeye geldiğini belirtti ve Bera Ar-Ge Yazılım firmasını tebrik etti.

 

Konuyla ilgili basında çıkan bazı haberler ise şöyle:

 

 

https://www.yeniakit.com.tr/haber/malatya-tsoda-dijital-oda-donemi-basliyor-917250.html

https://www.iha.com.tr/malatya-haberleri/malatya-tsoda-dijital-oda-donemi-basliyor-2393485/

https://malatyanethaber.com.tr/tsoda-dijital-oda-donemi/16053/

https://malatyasurmanset.com/malatya-tso-da--dijital-oda--donemi-basliyor/51652/

https://www.sondakika.com/haber/haber-malatya-tso-da-dijital-oda-donemi-basliyor-12395692/

http://www.malatyaozhaber.com/tso-da-dijital-oda-donemi-basliyor/59590/

http://www.gazetemalatya.com/haber-malatya-tso-da-dijital-oda-donemi-basliyor-16587.html

https://www.samsunsonhaber.com/haber/5097067/malatya-tsoda-dijital-oda-donemi-basliyor

http://www.malatyasonhavadis.com/malatya/tso-diji-oda-projesi-hayata-geciyor-h185389.html

https://www.malatyatime.com/haber/dijitallesiyoruz-64291.html

Resim yok
2019-09-08 16 kursiyere sertifikaları verildi.

Malatya İnönü Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Teknokent´te geleceğin meslekleri arasında yer alan 'Yazılım Geliştiricisi' kursunda başarılı olan 16 kursiyere sertifikaları verildi.
Dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikli işgücünün yetiştirilmesine yönelik  eğitimlerin düzenlenmesi kapsamında İnönü Üniversitesi ile İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından açılan geleceğin meslekleri arasında yer alan 'Yazılım Geliştiricisi' kursunda başarılı olan 16 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
Malatya Teknokette düzenlenen sertifika törenine İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, Teknokent Genel Müdürü Fatih Kocamaz, İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman ve kursiyerler katıldı.
Kursiyerlerimizin başarısı ülkeye örnek olacak
Sertifika töreni öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, geleceğin mesleği yazılım kursunun, 24 Nisanda açıldığını hatırlatarak,  kursun 95 gün sürdüğünü söyledi. Toman, başarılı olan 16 kursiyere mesleki yeterlilik sertifikası vereceklerini söyleyerek, “Bu süre zarfında kursiyerlerimize 30 lira günlük cep harçlığı ve genel sağlık sigortasını yaptık. Suriyeli bir kardeşimiz derece yaptı. Bunların başarısı ülkeye örnek olacaktır. Amacımız geleceğin meslekleri olan 25 mesleği sürekli bir hale getirerek öğrencilerimize, gençlerimize geleceğin mesleklerini öğretmek. Sertifika sahibi yapmak. Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu süreçten Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Teknokent'lerden gençlerimizi elverişli bir hale getirmek. Gayemiz üniversite ile birlikte bu kursları devam ettirmek" dedi.
Hedefimiz kursların sayısını artırmak
Malatya Teknokent'i birçok firmanın tercih etmeye başladığını anımsatan Teknokent Genel Müdürü Fatih Kocamaz da, “Bu sebeple yazılım geliştiricisi kursunu açtık. özellikle İstanbul'dan büyük firmaların şubelerinin namzet olmaya başladık. Bunlar içerisinde en büyük problem yetişmiş kalifiye eleman bulmak. Bu da özellikle yazılan personeli özellikle yazılım personeli bizim firmalarımız yüzde yetmiş beşi yazılım firması. Firmaların büyük çoğunluğu İstanbul'da yazılım bürolarını açmış ve burada faaliyet gösteren firmalarımızdır. Bu firmalara kalifiye eleman yetiştirmek üzerine bir  kafamızda bir problem vardı. Bunu nasıl yapacağız. Nasıl halletmeliyiz diye düşündük bu arada gerçekten İŞKUR'un düzenlediği dijital dönüşüm eğitimi ve bize can simidi  gibi yetişti. Çok büyük bir fayda sağladı. Çünkü hem kursu verenlere hem kursu alanlara hem maddi destek veriyor hem de güncel konularda özellikle dijital dönüşüm anlamında çok iyi eğitim başlıkları belirlenmiş. Biz bunlardan sadece bir tanesini açtık. Bizim de hedefimiz bunların sayısını artırmak. Çünkü biz firmalara özellikle şehir dışından Gelmek isteyen firmalara bu tip  kurslar açtığımızda Hatta kendilerinin de bu kurs var ve kendilerini özel kalifiye eleman yetiştirilebileceklerini söylediğimizde çok çok olumlu tepkiler almaya başladık ve bu sayede kursumuzda faaliyet gösteren dereceye girmiş  arkadaşlarımıza belirlenen işlere yerleştirmeye çalıştık başladık. Bu gibi faaliyetlerin artmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.
İŞKUR ile ortak eğitimlerimizi devam ettireceğiz
İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ise, İŞKUR ile 3 yıldır çok güçlü bir iş birliği içerisinde olduklarını belirterek, “Üniversitemizde iş kulübümüzü açtık. Burada gençlerimize hem yönlendirme hem de iş başı eğitimi açısından 3 yıldır çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu yıl  İnönü Üniversitesi Malatya Teknokent'inde bu geleceğin meslekleri eğitimine de başladık. İlkini başarıyla tamamladık. Bundan sonra da geleceğin meslekleri olarak belirlenen 25 meslek alanında İŞKUR ile ortak eğitimlerimizi devam ettireceğiz.  Gençlerimize bu geleceğin meslekleri kursuna itibar etmelerini, bu kurslarımıza başvurmalarını tavsiye ediyorum. Bu kurslar öyle güzel ki İŞKUR hem cep harçlığı veriyor. Hem de sertifika alarak geleceğin mesleklerini öğreniyorlar. Muhakkak gençlerimize, Malatya'mızın değerli evlatlarına bu kursları takip etmelerini bunlara gelip, katılıp sertifika almalarını öneriyorum. Bir başka hedefimiz bu kurslardan yetişen insanlarımıza istihdam sağlamak. Bunu bir görev olarak görüyoruz. Buradaki sertifika alan arkadaşlarımızın bir kısmını hemen Teknokent firmalarına referans olacağız. Göndereceğiz. Amacımız buradan sertifika alan gençlerimizi işe yerleştirmek" sözlerine yer verdi. 

Resim yok
2019-09-04 Malatya Teknokent’ten Okey Oyunu Yazılımı.

Malatya Teknokent MAT Yazılım firması BETA sürümüyle mobil uygulama olarak geliştirdiği “101 Okey Elit” oyunu tasarladı.

 

“101 Okey Elit Oyunu” yayınlanarak Android ve İOS mobil kullanıcılarının kullanımına açıldı. Aşağıdaki linkler aracılığıyla oyuna erişim sağlanabiliyor:

 

iOS icin link: https://apps.apple.com/us/app/101-yuzbir-okey-elit/id1442119939?ls=1

 

Android icin link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yuzbirelit.play

 

Resim yok
2019-08-25 Malatya Teknokent’ten Ekspofarma’ya Ar-Ge Desteği.

Malatya Teknokent, merkezi İstanbul'da olan tıbbi malzeme üreticisi Ekspofarma ile Ar-Ge sözleşmesi imzaladı. Böylece Ekspofarma, tıbbi malzeme geliştirme, üretim ve belgelendirme faaliyetlerini İnönü Üniversitesi akademik kadrosu ile gerçekleştirecek.

 

2007 yılında İstanbul’da kurulan Ekspofarma Ltd. özellikle tıbbi malzeme ihracatı konusunda faaliyet gösteren bir firmadır. Malatya Teknokent ile Ar-Ge sözleşmesi yaptıktan sonra merkezini Malatya’ya taşıyacak olan firmaya, İnönü Üniversitesinden farklı disiplinlerden alanında uzman birçok akademisyen tarafından akademik destek verilecek.

 

Ekspofarma ve Malatya Teknokent birlikteliği ile ilk ÜSİP (Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi) projesi de hazırlandı. Bununla birlikte birçok ÜSİP ve TÜBİTAK projeleri hazırlanma kararı alınırken M-TTO (Malatya Teknoloji Transfer Ofisi) ile Ar-Ge sözleşmesi de imzalandı.

 

İnönü Üniversitesi akademik kadrosundan Prof. Dr. Hakan Parlakpınar (Farmakoloji), Prof. Dr. Nigar Vardı (Histoloji), Prof. Dr. İlhan Geçit (Üroloji), Doç. Dr. Fatih Oğuz (Üroloji), Prof. Dr. Cengiz Çolak (Kalp ve Damar Cerrahisi), Dr. Öğr. Üyesi Onural Özhan (Farmakoloji), Prof. Dr. Burhan Ateş (Kimya bölümü), Prof. Dr. Süleyman Köytepe  (Kimya bölümü) Ekspofarma ile Ar-Ge faaliyeti yürütecek.

 

http://www.malatyasonsoz.com.tr/teknokentten-ekspofarmaya-ar-ge-destegi-h223151.html

http://www.sanalbasin.com/teknokentten-ekspofarmaya-ar-ge-destegi-32136606/

Resim yok
2019-07-10 Uzun süredir devam eden İlimiz KÜSİ faaliyetleri meyve veriyor. Malatya 1. OSB firması ILSAN Tekstil A.Ş. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptığı başvuru sonrasında Ar-Ge merkezi ünvanını alma başarısı göstermiştir. Bu vesile ile ilimiz 4. Ar-Ge merkezine kavuşmuştur.

Uzun süredir devam eden İlimiz KÜSİ faaliyetleri meyve veriyor. Malatya 1. OSB firması ILSAN Tekstil A.Ş. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptığı başvuru sonrasında Ar-Ge merkezi ünvanını alma başarısı göstermiştir. Bu vesile ile ilimiz 4. Ar-Ge merkezine kavuşmuştur. Firmamızı tebrik eder, Ar-Ge faaliyetlerinde başarılar dileriz.

Resim yok
2019-06-24 İstanbul merkezli Türkiye'nin finans yazılım teknolojilerinde en büyük firmalarından INFINA Yazılım Teknolojileri A.Ş. firması Malatya Teknokentte şubesini açtı.

İstanbul merkezli Türkiye'nin finans yazılım teknolojilerinde en büyük firmalarından INFINA Yazılım Teknolojileri A.Ş. firması bugün itibari ile teknokentte şubesini açtı.

"PERSONEL SEÇİMİ 2 GÜN BOYUNCA YAPILDI"
Malatya Teknokent Genel Müdür A.Fatih Kocamaz: "Firmamızın Genel Müdürü, Teknik Müdürü, İK ve mali işler yetkilileri öğrencilerimiz ile 2 gün boyunca mülakat yaparak personel seçimi yaptı. Firmamıza bizi tercih ettiği için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz" dedi. 

INFINA HAKKINDA...

*INFINA, 1995 yılında kurulmuş, 1996 yılının sonunda ilk ürün ailesi FinBase'i geliştirip piyasaya sürmüştür. 2004 yılında Portföy Yönetimi alanında uzman İsviçreli yazılım şirketi Expersoft Systems AG ile stratejik iş birliği yapılmıştır. INFINA yazılım A.Ş ürünlerini piyasa talepleri doğrultusunda sürekli geliştirerek yatırım bankacılığı konusundaki faaliyetlerini inovatif yaklaşımıyla sürdürmeyi hedefleyen bir firmadır.

https://www.malatyagercek.com/ekonomi-44/teknokent-yeni-firmalarla-buyuyor-h1965593.html

 

Resim yok
2019-05-09 Pusula Ön Kuluçka Merkezi Girişimciler ile Yatırımcıları Bir Araya Getiriyor.

Malatya Teknokent Pusula Ön Kuluçka Merkezi ve Şampiyonlar A.Ş. iş birliğinde düzenlenecek Mini Proje Pazarı etkinliği genç girişimcilerle yatırımcıları bir araya getirmeyi hedefliyor.

 

16 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’te Malatya Teknokent Pusula Ön Kuluçka Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlik ile genç girişimciler, büyüme potansiyeline sahip iş fikirlerinin tanıtımını yaparak yatırım almasını sağlayabilecek, yeni bağlantılar kurarak mevcut girişimlerini geliştirme fırsatları yakalayabilecek.

Resim yok
2019-05-04 ÖĞRENCİLERİMİZDEN YILDIZLI PROJELER YARIŞMASINDA BİR BAŞARI DAHA.

Yıldız Teknopark, Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) iş birliğiyle düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması’nda İnönü Üniversitesi öğrencileri Mustafa Doğan ve Metehan Şaşmaz üçüncülük derecesi elde etti.

Resim yok
2019-04-04 Kuluçka merkezi çalışıyor.

Hayata geçirilen merkez, Girişimcilik, İnovasyon, Teknoloji ve Ticarileşme başlıkları altında Malatya’da girişimcilik ekosistemi içinde yer alan Malatya ve bölge girişimcilerine hizmet etmeyi amaçlıyor. Bu amaçları hayata geçirmek adına oluşturulan Ön-Kuluçka Merkezinin ise ilk meyvelerini vermeye başladığı kaydedildi. Programa katılan Bu Gençlikte İş Var! Projesinde yer aldılar. Proje çalışanları Technofarm projeleri ile topraksız tarımda kısa zamanda birim alanda sağlanan verimliliği artıran ve yapay zekâ ile her bir mahsül için su ve besin değerlerini ayarlayarak veri analitiği denetimini gerçekleştirdiler. Bununla birlikte projenin bir diğer özelliği ise seralarda don olayını minimize eden bir mobil uygulama olduğu belirtildi. Yapılan çalışmalarla ilgili olarak Malatya Teknokent PUSULA Ön Kuluçka adına yapılan açıklamada ise programın duyurusu şu şekilde yapıldı. “Malatya Teknokent PUSULA Ön Kuluçka ilk meyvelerini vermeye başladı. FKA ile birlikte organize ettiğimiz dünya çapında düzenlenen Start-Up Weekend etkinliğinde geliştirdikleri iş fikri ile girişimcilik serüvenine atılan TECNOFARM ekibi, çalışmalarına PUSULA Ön Kuluçka Merkezinde devam etti. Tüm ekip üyelerinin İnönü Üniversitesi öğrencilerinden oluştuğu "TECHNOFARM" ekibi TÜSİAD tarafından düzenlenen "Bu Gençlikte İş Var!" girişimcilik yarışmasında yarı finale kalan 12 ekip arasında yer alma başarısını gösterdiği belirtildi. 

Resim yok
2019-04-04 BU GENÇLİKTE İŞ VAR EKİBİMİZ YARI FİNAL DE!

Teknokent Ön Kuluçka Merkezinin elde ettiği başarıya değinen Teknokent Genel Müdürü Yar. Doç. Fuat Kocamaz şunları dile getirdi: “ Malatya Teknokent PUSULA Ön Kuluçka ilk meyvelerini vermeye başladı. FKA ile birlikte organize ettiğimiz dünya çapında düzenlenen Start-Up Weekend etkinliğinde geliştirdikleri iş fikri ile girişimcilik serüvenine atılan TECNOFARM ekibi, çalışmalarına PUSULA Ön Kuluçka Merkezinde devam etti. Tüm ekip üyelerinin İnönü Üniversitesi öğrencilerinden oluştuğu “TECHNOFARM” ekibi TÜSİAD tarafından düzenlenen “Bu Gençlikte İş Var!” girişimcilik yarışmasında yarı finale kalan 12 ekip arasında yer alma başarısını gösterdi. Technofarm, topraksız tarımda kısa zamanda birim alanda sağlanan verimliliği artıran ve yapay zekâ ile her bir mahsül için su ve besin değerlerini ayarlayarak veri analitiği denetimini gerçekleştiren, ayrıca seralarda don olayını minimize eden bir mobil uygulamadır. Öğrencilerimize fikirleri ile katıldıkları yarışmada başarılar dileriz.”

Resim yok
2019-04-04 Malatya Teknokent Pusula Ön Kuluçka Merkezinden Bir Başarı Daha!

Malatya Teknokent Pusula Ön Kuluçka Merkezi girişimci adaylarından bir başarı daha. İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri, Proje ve İnovasyon Topluluğu üyeleri Metehan Şaşmaz ve Mustafa Doğan “TÜRK-İnnodent” isimli proje fikri ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yıldızlı Projeler” yarışmasında lisans alanında finale kalan 7 ekip arasında yer aldı.

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri, Proje ve İnovasyon Topluluğu üyeleri Metehan Şaşmaz ve Mustafa Doğan “TÜRK-İnnodent” isimli proje fikri ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yıldızlı Projeler” yarışmasında lisans alanında finale kalan 7 ekip arasında yer aldı. Konuyla ilgili bilgi veren Teknokent Yönetim Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kocamaz şunları dile getirdi: “İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri ve Proje ve İnovasyon Topluluğu üyeleri Metehan Şaşmaz ve Mustafa Doğan “TÜRK-İnnodent” isimli proje fikri ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yıldızlı Projeler” yarışmasında lisans alanında finale kalan 7 ekip arasında yer alma başarısını göstermiştir. Girişimci öğrencilerimize finalde başarılar dileriz. TÜRK-İnnodent proje fikri ile dünyadaki tıbbi cihaz pazarında ülkemizin payını arttırmak ve diş sektöründeki aeratorleri ülkemizde inovatif bir şekilde üretmeye başlayarak sektore girmek amaçlanmaktadır.”

“TECHNOFARM” EKİBİ DE YARI FİNALE KALMIŞTI

Kocamaz: “Malatya Teknokent’te yer alan PUSULA Ön Kuluçka ilk meyvelerini vermeye başladı. PUSULA Ön Kuluçka’da çalışmalarını yürüten ve tüm ekip üyelerinin İnönü Üniversitesi öğrencilerinden oluştuğu “TECHNOFARM” ekibi “TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var!” yarışmasında yarı finale kalan 12 ekip arasında yer almıştır. Technofarm, topraksız tarımda kısa zamanda birim alanda sağlanan verimliliği artıran ve yapay zekâ ile her bir mahsül için su ve besin değerlerini ayarlayarak veri analitiği denetimini gerçekleştiren, ayrıca seralarda don olayını minimize eden bir mobil uygulamadır. Öğrencilerimize bu fikirleri ile katıldıkları yarışmada başarılar dileriz.” ifadelerini kullandı.

Resim yok
2019-03-11 Kırıklardan yenilerini üretiyor.

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta faaliyet gösteren iki girişimci, çöpe atılan kırık cep telefonu ekranlarının sağlam kalan katmanlarını birleştirerek yeni ekranlar üretiyor ve ekonomiye kazandırıyor.

Yurt dışında cep telefonu ekranı tamiratı ve üretimi konusunda faaliyet gösteren Yavuz ve Muhammed Emin Öncü, Türkiye'ye dönerek bu alanda çalışmaya başladı. Yaklaşık 2 yıl önce kırık cep telefonu ekranlarının geri dönüşümünü sağlamaya yönelik hazırladıkları Ar-Ge projesi, Malatya Teknopark tarafından uygun görülerek yer tahsis edilen Yavuz ve Muhammed Emin Öncü, burada kurdukları atölyede çalışmalarını yürütüyor. Çin'den getirdikleri makineleri kullanmak için Çinli ustalardan eğitim alan girişimciler, piyasadan topladıkları kırık telefon ekranlarını katmanlara ayırarak işe yarayan kısımlarını farklı bir ekrana monte edip çeşitli aşamalardan geçirdikten sonra geri dönüşümünü sağladı. Piyasada yaklaşık bin liraya satın alınabilen akıllı telefon ekranını sağlam katmanları birleştirerek 300 liraya mal eden girişimciler, hem geri dönüşüme hem de ekonomiye katkıda bulunuyor. Üç boyutlu yazıcılarla ekran kasaları ve bazı plastik aksamları da imkanlarıyla üretmeyi başaran girişimciler, yerli imkanlarla cep telefonu ekranı üretmeyi hedefliyor. Firma sahiplerinden Yavuz Öncü, yaptığı açıklamada, 2014'ten bu yana cep telefonu sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyledi. Bu alanda yurt dışında çalıştığını ve ardından Türkiye'ye döndüğünü dile getiren Öncü, cep telefonu ekranlarının geri dönüşümüyle ilgili Malatya Teknopark'ta kurdukları atölyenin benzerlerinin yurt dışında da olduğunu ifade etti. Atölyelerinde kırık cep telefonu ekranlarını yenilediklerini belirten Öncü, "Kırık cep telefonu ekranlarını geri dönüşüme kazandırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Ayrıca üç boyutlu yazıcılarla şu an ekran kasaları ve bazı plastik aksamlarını kendi imkanlarımızla üretmeyi başardık. Hedefimiz, cep telefonu ekranının bütün parçalarını yerli ve milli olarak kendimiz yapmak. İleriye dönük hedefimiz de yerli ve milli bir cep telefonu üretmek." dedi.

Aşama aşama ilerlemeyi düşünüyoruz

Girişimci Muhammed Emin Öncü de yaklaşık 2 yıldır İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta cep telefonu ekranlarının geri dönüşümü üzerine çalışmalar yürüttüklerini ve bu alanda önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi. Amaçlarının, yerli cep telefonu ekranı üretmek olduğunu dile getiren Öncü, çalışmalara kırık ekranları yenileyerek başladıklarını, bu kapsamda Çinlilerden eğitim alarak ekran kasaları ve bazı plastik aksamları da üretmeyi başardıklarını kaydetti. Öncü, bu alanda kendilerini her geçen gün geliştirdiklerini anlatarak, şöyle devam etti: "Teknopark'ta öncelikle kırık ekranları yenileyerek işe başladık. Daha sonra üniversiteden hocalarımızın da desteğini alarak ekranla ilgili küçük aparatlar üretmeye başladık. Şu an hızla ilerliyoruz. Sonuç olarak ekranın 3-4 aksamını üretiyoruz. Ekranda, LCD'nin üzerinde birkaç katman vardır. Paramparça olsa da bu katmanları, eğer LCD zarar görmemişse yenileyebiliyoruz. Bundan sonraki süreçte aşama aşama ilerlemeyi düşünüyoruz. En son aşama olarak da komple bir ekranı Malatya Teknokent olarak üretip piyasaya sunmak istiyoruz." Türkiye'de yerli imkanlarla ekran üretimi yapılmadığını belirten Öncü, "Biz bunu başarıp, yurt dışı piyasasına sunmayı hedefliyoruz." dedi.

Ürün nasıl elde ediliyor

Muhammed Emin Öncü, belirli noktalardan toplanan kırık ekranların önce sınıflandırıldığını, ardından çerçevesini ekrandan söküldüğünü vurgulayarak, hasarlı ve sağlam katmanları da çeşitli cihazların yardımıyla birbirinden ayırdıklarını söyledi. LCD üstünde kalan filmi ise makine yardımıyla aldıklarını aktaran Öncü, şunları kaydetti: "Film ayrıldıktan sonra LCD ortaya çıkıyor. Üzerindeki lekeler ve yapışkanları da temizliyoruz. Temizlenen LCD'lerin üzerine hava filtreli bir odada yeniden film ekliyoruz. Filmin üzerine OCA adı verilen özel yapışkan bant yapıştırılıyor. Bu aşamadan sonra LCD ekranı 'kabarcık önleyici kazana' yerleştiriliyor. Ekran parlaklığının artırılması için LCD ile filmin birleştiği noktaya gümüş suyu sürülüyor. Gümüş suyu sürülmüş LCD'lerin üstüne cam basma makinesiyle üst cam basılıyor. Tekrardan oluşabilecek kabarcıklara karşı ekranlar yine kabarcık önleyici kazana yerleştiriliyor. Ekranın telefona yerleşebilmesi için makine yardımıyla çerçevesi takılıyor." Öncü, Türkiye'de genelde kırık cep telefonu ekranlarının çöpe atıldığını anımsatarak, geliştirdikleri yöntemle çöpe atılan ekranlardan geri dönüşüm sağlayarak piyasada yaklaşık bin liraya alınan ekranı 300 liraya mal edebildiklerini sözlerine ekledi. 

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/kirik-cep-telefonu-ekranlari-ekonomiye-kazandiriliyor/1415511

https://theworldnews.net/tr-news/turkler-ilki-basardi-kirik-telefon-camindan-yaptilar

https://www.tgrthaber.com.tr/teknoloji/turk-girisimciler-buldu-kirik-cep-telefonu-ekranindan-yeni-ekran-urettiler-2634020

https://malatyahaber.com/haber/hedefimiz-yerli-ve-milli-cep-telefonu-uretmek/

https://www.superhaber.tv/kirik-telefon-camindan-yaptilar-galeri-182381

https://www.haberler.com/kirik-cep-telefonu-ekranlari-ekonomiye-11826647-haberi/

Resim yok
2019-01-30 Vali Baruş TEKNOKENT'te.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Baruş, TEKNOKENT'te faaliyette bulunan firmaların ofislerini ziyaret ederek, Ar-Ge projeleri ve geleceğe yön veren teknolojileriyle ilgili çalışmalar hakkında bilgi aldı. İncelemeler sonrası Pusula On Kuluçka Merkezinde Prof. Dr. Baharçiçek, Yrd. Doç. Dr. Kocamaz ve firma yetkilileriyle toplantı yapan Baruş, "İnönü Üniversitesi TEKNOKENT, bilginin üretime ve verime dönüştürülerek projeler geliştirilmesi noktasında önemli bir rol oynamaktadır. Kendi imkanlarımızla ürettiğimiz yerli ve milli projeler, dışa bağımlılığımızı azaltır. Bu projelerin hayata geçirilmesi, ilimizin, ülkemizin ekonomisi ve istihdamına önemli katkılar sağlar. Yapmış olduğunuz çalışmaları önemsiyor ve destekliyoruz." ifadelerini kullandı. Baruş'a incelemeleri esnasında TEKNOKENT Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Kocamaz da eşlik etti. 

Resim yok
2019-01-19 Yerli İmkanlarla Yapay Deri Ürettiler.

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta, tıp eğitiminde kullanılan ve uzun yıllardır ithal edilen yapay deri yerli imkanlarla yüzde 90 daha ucuza üretildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi yöneticileri, öğrencilerinin mesleki beceri eğitimlerinde kullandıkları cerrahi setlerin kullanılamayacak kadar yıpranması nedeniyle yenilerinin alınması için yurt dışında üretim yapan bir firmayla irtibata geçti.

Firmanın Çin malı tek dikiş pedi için 14 dolar istemesi, fakülte yöneticilerini farklı arayışlara yönlendirdi.

Yurt içinde görüştükleri firmalardan olumsuz yanıt alan yetkililer, üniversite-sanayi iş birliğini artırmak için kurulan İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'a başvurdu.

Burada faaliyet gösteren "Theta" firmasının konuya sıcak bakması üzerine, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş ile öğretim üyeleri Prof. Dr. Nigar Vardı, Prof. Dr. Ahmet Gültek, Prof. Dr. Turgay Seçkin, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Canpolat ve firma paydaşları tarafından araştırma ve geliştirme projesi hayata geçirildi.

Tıp eğitiminde temel hekimlik becerilerinin geliştirilmesinde kullanılacak tek ve çift katlı yapay deri dikiş pedleri, yaklaşık 3 ayda hem de ithal edilenlerden yüzde 90 daha ucuza üretildi.

Kimyasal malzemeden üretilen tıp eğitiminde başarıyla kullanılmaya başlanan yerli yapay deri, iki üniversiteye de örnek olarak gönderildi.

"Dövizin dışarıya çıkmasına engel olduk"

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıp fakültesi öğrencilerinin eğitimi için daha önce yurt dışından ithal edilen malzemenin, artık üniversitelerinde üretilmeye başlandığını söyledi.

Kızılay, öğrencilik dönemlerinde dikiş atmayı hastalar üzerinde öğrendiklerine dikkati çekerek, "Ancak o devir geçti. Şimdi geleceğin doktorları bütün acemiliklerini, bütün ön çalışmalarını maketler üzerinde yapmak zorunda. Çünkü artık belli bir tecrübeye sahip olduktan sonra insan üzerinde ancak dikiş atabilirler. Bu tecrübeyi kazanmak için maketlere, bu malzemelere ihtiyaç var. Bu malzemeleri de şimdiye kadar yurt dışından ithal ediliyordu artık İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta üretiliyor." diye konuştu.

Ürünün tıp eğitimi için büyük önem taşıdığını vurgulayan Kızılay, şöyle devam etti:

"Ürün dünya standartlarında hatta bazı özellikleriyle daha ileri ve avantajlı şekilde üretildi. Her mikrometre, milimetre incelik ve kalınlığı ayarlanabiliyor, esnekliği ölçülebiliyor. Üretimi bu özelliklere göre yapabiliyorlar. Projeye, Bilimsel Araştırmaları Destekleme Fonumuz finansman sağladı. Bir üniversite-sanayi iş birliği projesi olarak destekledik ve takdire şayan bir ürünle karşı karşıyayız. Bunu üretmekle dövizin dışarıya çıkmasına engel olduk ve maliyetini neredeyse 15'te 1'e kadar düşürdük."

Prof. Dr. Kızılay, ürünü daha geliştireceklerini belirterek, "Bundan sonraki aşama yolda. Ürünü, insan maketi parçalarının üzerine giydirebilir ve değiştirilebilir hale getireceğiz. Ürünü çok ekonomik olarak ülkemizdeki bütün tıp fakültelerine satacağız. Üretim, pazarla ve yaygınlaştırma aşamalarına üniversite olarak bütün desteği vereceğiz." şeklinde konuştu.

"Kol, bacak, göğüs maketleri de üretilecek"

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş ise tıp öğrencilerinin gerçek klinik eğitime geçmeden önce maketler üzerinde uygulama yaparak kendilerini geliştirdiğini söyledi.

Durmuş, tıp eğitiminde kullanılan yapay deriyi uzun çalışmalar sonucu ürettiklerini anlatarak, ürünleri iki üniversiteye numune olarak gönderdiklerini ve son derece olumlu yanıt aldıklarını ifade etti.

Ürünün geliştirilmeye müsait olduğuna işaret eden Durmuş, "Şu an ilk aşamadayız ama ileride bunun kol, bacak, göğüs maketleri de üretilecek. Hatta mühendislik fakültesindeki hocalar bu maketlere elektronik devreler de yerleştirilebileceğini söyledi. Ülkemiz teknolojisi, ülkemizdeki yetişmiş insan kalitesi artık bu tür ürünleri üretmeye müsait." diye konuştu.

"Bizim için gurur verici"

Teknopark Genel Müdürü Doktor Öğretim üyesi Adnan Fatih Kocamaz ise Teknopak'ta son 2 yıldır önemli çalışmalar hayata geçirdiklerini belirterek, tıp eğitiminde kullanılmak üzere ürettikleri yapay derinin de bunlardan biri olduğunu kaydetti.

Üniversite-sanayi iş birliğiyle son derece başarılı bir ürün geliştirdiklerini aktaran Kocamaz, "Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi 'Biz üreten bir devlet olmazsak yok olan bir devlet oluruz.' Bu noktada da ülkemizin dışarıya aktardığı bir kanalın, tabiri caizse bir kanayan damarın bizim tarafımızdan kapatılmış olması ayrıca gurur verici." değerlendirmesinde bulundu.

"Artık üniversitemiz bünyesinde üretiyoruz"

Üretici Theta firmasının yetkilisi Can Ören ise gelen talep üzerine çalışmalara başladıklarını ve 3 aylık bir süreçte ürünün numunelerini üretmeyi başardıklarını söyledi.

Kimyasal malzemeden üretilen deriyi çeşitli testlere tabi tuttuklarını ve son derece olumlu sonuçlar aldıklarını dile getiren Ören, şöyle devam etti:

"Test için ürünü iki farklı üniversiteye gönderdik. Üniversitelerdeki çeşitli alanlarda yapılan testler sonucunda ürünün istediğimiz standartlara dikiş atma seviyesine ulaştığını anlamış olduk. Üniversitemiz bünyesinde ürettiğimiz ilk yapay deridir. Bu daha önce tamamen yurt dışından ihracatı yapılan bir üründü. Artık kendi üniversitemiz bünyesinde üretiyoruz. Yapay deri olarak ürettik fakat ilerleyen süreçte biz bunu vücut, kol, bacak, göğüs, kafatası maketi olarak devamını getireceğiz. Hem yerli hem milli üretim olarak planlanmış ve yapılmış bir ürün, şu anda elimizde bulunuyor."

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Özkan da ürünün üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu belirterek, bu alanda üretime geçmek isteyenlere kapılarının her zaman açık olduğunu kaydetti.

https://malatyanethaber.com.tr/yerli-imkanlarla-yapay-deri-urettiler/11408/

https://www.starhaber.tv/yerli-imkanlarla-yapay-deri-urettiler/221425/

https://www.aksam.com.tr/saglik/yerli-yapay-deri-urettiler/haber-815079

http://www.malatyasonsoz.com.tr/inonude-uretilen-yapay-deriler-diger-universitelere-satiliyor-h165594.html

 

 

 

Resim yok
2018-11-11 “Startup Weekend Malatya 2018 ” Sona Erdi.

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Malatya’da düzenlenen “Girişimcilik Yarışması Startup Weekend Malatya” sona erdi.
İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde 9-10-11 Kasım tarihleri arasında “Fikrini Uçuruyoruz” sloganı ile düzenlenen Startup Weekend 2018 etkinliği üç gün boyunca kapılarını girişimci adaylarına açtı.
Fırat Kalkınma Ajansı tarafından, İnönü Üniversitesi, Malatya Teknokent ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğe katılan genç girişimciler kurdukları ekiplerle üç gün boyunca iş fikirleri geliştirerek olgunlaştırmaya çalıştı. Bu süre zarfında katılımcılara iş geliştirme fikri, fizibilite çalışmaları hazırlama ve etkili sunum teknikleri konusunda eğitimler verilerek, uzman mentörlerce rehberlik desteği de verildi.
Çok yoğun geçen sürecin ardından finale kalan 16 ekip jüri karşına geçerek projelerini anlattı.
Birbirinden değerli bu projeleri dinleyen jüri üyeleri zorlu bir değerlendirmenin ardından yarışmanın sonuçlarını açıkladı.
Dereceye giren yarışmacılara ödülleri İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Komitesi Başkanı Mesut Özdemir ve KOSGEB Malatya Şube Müdürü Murat Seki tarafından verildi.
Ayrıca yarışmada başarılı bulunan projelere Pusula Ön Kuluçka Merkezinde hayata geçirilecek ve desteklenecek.
Ödül töreninde konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yarışmaya 150’nin üzerinde bir katılımın olduğunu bütün katılımcıları ve ekipleri kutladığını söyledi.
İnönü Üniversitesi olarak yarışmaya destek olduklarını belirten Kızılay, “Fırat Kalkınma Ajansının değerli Genel Sekreteri Abdulvahap Bey ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Ekibinde çok emek veren arkadaşlarımız oldu. Teknokent’ten Fatih Kocamaz ve ekibine de çok teşekkür ediyorum. Bu projenin başarılı olmasında emeği geçen ve İstanbul’dan gelen Patrick Bey ve Neşen Hanıma ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Kızılay, yarışmaya katılan 16 grubu da hem Malatya Teknokent’e hem de girişimcilik merkezine beklediklerini sözlerine ekledi.
Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Avdulvahap Yoğunlu ise yarışmaya katılan tüm ekipleri tebrik ettiğini söyledi.
Yoğunlu, yarışmanın ilk gününde fikirleri dinledikl erinde ham fikirlerin ve ham projelerin olduğunu belirterek, “Fakat bu gün 16 projeyi jüri olarak dinlediğimizde gerçekten çok geliştirmiş olduklarını gördük. Buradaki amaç ben açılış konuşmasında da söylemiştim, bu aslında bir girişimcilik oyunuydu. Beraber ekipler kurarak girişimcilik oyunu oynarken hocalarımızın ve mentörlerin katkılarıyla girişimcilikle ilgili temel kavramları öğrendiğinizi düşünüyorum. Bizlerin amacı buydu. Katılımcılarımız bu kavramları anlamış oldular. Bir işin planının nasıl hazırlanacağını, kendi argümanlarını nasıl gerçekleştireceklerini, realize edeceklerini öğrendiler. Bu güzel ortamı bize sağladıkları için sayın rektör hocama şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel ortamda gerçekten çok güzel bir etkinlik gerçekleştirmiş olduk. Ayrıca katkılarından dolayı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve ekibine de teşekkür ediyorum. ” ifadelerini kullandı.
Yoğunlu, yarışmada dereceye giren ve girmeyen tüm katılımcıların Malatya Teknokent’e, girişimcilik merkezine ve Pusula Ön Kuluçka Merkezine gitmeleri tavsiyesinde bulundu.
Program hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.
Programa, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Komitesi Başkanı Mesut Özdemir, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç, KOSGEB Malatya Şube Müdürü Murat Seki, Fırat Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Mehmet Şirin Budancanamak, Fırat Kalkınma Ajansı personeli ve yarışmacılar katıldı.

Resim yok
2018-10-21 İnsanların mimikleri yerli sistemle analiz edilebilecek

Malatya Teknopark'ta yapay zeka konusunda çalışan bir firma, insanların duygularını yüz mimiklerinden anlık olarak analiz edebilen sistem geliştirdi.

Malatya Teknopark'ta yapay zeka konusunda çalışan bir firma, insanların hislerini yüz mimiklerinden anlık olarak analiz edebilen sistem geliştirdi.

"Mutlu, mahcup, huzurlu, üzgün, mutsuz, normal, karamsar" gibi yaklaşık 100 bin yüz mimiğinin kayıtlı olduğu sistem, kamera yardımıyla, özellikle kalabalık grupların yüz ifadelerini sistemde kayıtlı mimiklerle karşılaştırarak ortaya çıkan sonucu mobil uygulama sayesinde kullanıcısına anlık olarak iletiyor.

MelTech İnovasyon yetkilisi Tarık Şireci, AA muhabirine, 1992'den bu yana yazılım sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Bugüne kadar üretim otomasyonu ile video ve televizyon sektöründe çok sayıda proje geliştirdiğini belirten Şireci, son olarak da "yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme" konularına yöneldiğini anlattı.

Şireci, bu alanda insanların duygularını ölçebilecek bir sistem üzerine çalıştıklarını ve özellikle kalabalık gruplarda kameraların gördüğü yüz mimiklerini analiz ederek "mutluluk, mutsuzluk, karamsarlık, üzgünlük" gibi duyguları ölçecek "Yapay Zeka Seçmen Hissiyat Analizi" adını verdiği sistemi geliştirdiklerini anlatarak, "Sistem, kameraların görebildiği alan kadar yüzü, aynı anda analiz edebiliyor ve bu bilgileri büyük veri sunucularına (server) ileterek mobil platformda da görülebilir olmasını sağlıyor. Sistemi kullanan veya hitabet yapan kişi de elindeki tablet veya telefonla o anki durumu canlı olarak görebiliyor ve konuşmasına buna göre yön verebiliyor. Sistemin kullanıcılarına çok büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum." diye konuştu.

"Doğruluk oranı yüzde 80'in üzerinde"

Şireci, sistemi kullanan kişinin mobil cihazlar sayesinde yüzdelik dilimlerle insanların o an neler hissettiği konusunda bilgi sahibi olabileceğini anlattı.

Sistemin şu an kullanılabilecek durumda olduğunu dile getiren Şireci, "Sistemimizin şu an doğruluk oranı yüzde 80'in üzerinde. Sistem kullanıldıkça daha çok yüzün analizi yapılarak daha da gelişecek. Sistem okullarda, mitinglerde, belediyelerde, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda kullanılabilir." şeklinde konuştu.

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/insanlarin-mimikleri-yerli-sistemle-analiz-edilebilecek-40994421

https://www.haberturk.com/malatya-haberleri/16707851-insanlarin-mimikleri-yerli-sistemle-analiz-edilebilecek

https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/malatya/insanlarin-mimikleri-yerli-sistemle-analiz-edilebilecek-13107846

http://beyazgazete.com/video/webtv/teknoloji-7/insanlarin-duygulari-yuz-mimiklerinden-analiz-edilebilecek-malatya-611745.html

 

Resim yok
2018-10-13 Mini Tekno Pazar ile akademisyen ve firma yetkilileri bir araya geldi.

Malatya Teknokent M-TTO olarak birincisi Çetin Civata'da düzenlenen Mini Tekno Pazar etkinliğinde akademisyen ve firma yetkilileri bir araya geldi. 

Düzenlenen etkinlik yoğun ilgi gördü. Yetkililer yoğun ilgi için firma ve akademisyenlere teşekkür ederek; " Akademisyen ve firmamız arasında birçok proje başlatılacak. Ayrıca her etkinlikte maddi manevi arkamizda olan, KÜSİ calısmalarında büyük gayret gösteren ve bu etkinliğe de ekibiyle katılım gösteren BS İL Müdürü Akif Gülaçtı ve ekibine teşekkür ederiz"açıklamasında bulundular. 

Resim yok
2018-10-04 Paylaşımlı bisikletle ekonomik ve sağlıklı ulaşım

Milli yazılımla geliştirilen paylaşımlı bisiklet öğrencilerin hizmetinde

Bisiklet üzerinde GPS ve mobil kart var. Program telefona yükleniyor ve daha sonra aynı bisiklet, birden fazla kişi tarafından kullanılabiliyor.

Malatya Teknopark'ta faaliyet gösteren bir firma tarafından yerli ve milli yazılımla geliştirilen dördüncü nesil paylaşımlı bisiklet "Unibike", kullanıcılarına ekonomik ve sağlıklı yaşamın yanı sıra büyük kolaylık sağlıyor.

Girişimci Sinan Akıncı ve Nurullah Taç, yurt dışında aktif olarak kullanılan paylaşımlı bisiklet uygulamasından etkilenerek bunu Türkiye'ye de getirmek istedi. Fikirlerini hayata geçiren Akıncı ve Taç, Malatya Teknopark'tan yer kiralayarak proje üzerinde çalışmalara başladı.

Akıncı ve Taç, bazı kentlerle uygulanan paylaşımlı bisikletlere göre daha kullanışlı olan ve herhangi bir istasyona gereksinim duymaması dolayısıyla dördüncü nesil adı verilen paylaşımlı bisiklet "Unibike"ı geliştirdi.

Cep telefonuna indirilen uygulamaya bisiklet üzerindeki karekodun okutulmasıyla dakikası 5 kuruşa çalışan bisiklet, herhangi bir istasyona gereksinim duyulmadan kullanıldıktan sonra istenilen yerde bırakılıyor.

Malatya ve Konya'daki üniversitelerde kullanılan, İzmir, Uludağ ve Elazığ'daki üniversitelerde de faaliyete geçecek bisikletin, gelecekte kent merkezlerinde de kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

"Hızla yaygınlaşacağına inanıyorum"

Girişimci Sinan Akıncı, bisikletin, çağın tavsiye edilen en önemli ulaşım aracı olduğunu belirterek, yurt dışında yaygın olan paylaşımlı bisiklet uygulamasını, Türkiye'de uygulamak istediklerini ve bu yönde girişimde bulunduklarını söyledi.

Çalışmaları hakkında bilgi veren Akıncı, şöyle devam etti:

"Paylaşımlı bisikletimizin yazılımını tamamen yerli ve milli olarak geliştirdik. Bisiklet üzerinde GPS ve mobil kart var. Program telefona yükleniyor ve daha sonra aynı bisiklet, birden fazla kişi tarafından kullanılabiliyor. Uygulamaya başladık, iyi bir noktadayız. Türkiye'de hızla yaygınlaşacağına inanıyorum. İlk olarak İnönü Üniversitesi'nde uygulamaya başladık. Sözleşme yaptık, önümüzdeki hafta da Ege Üniversitesi'nde uygulama başlayacak. Böylece Türkiye geneline yayılacağına inanıyoruz."

Akıncı, paylaşımlı bisiklete öğrencilerin ilgi gösterdiğini dile getirerek, "Beklediğimizden fazla ilgi var. Hem çok ekonomik bir ulaşım aracı hem de aynı bisikleti paylaşımlı olarak çok sayıda kişi kullanabiliyor." diye konuştu.

Öncelikli uygulamanın üniversite çevresiyle sınırlı olduğuna dikkati çeken Akıncı, bunun geliştirilerek kent merkezlerinde de yaygınlaşacağına inandığını kaydetti.

Akıncı "Unibike"ın, bulunduğu yerden alınıp istenilen yere bırakılabildiğini, program üzerinden ayrıca gün içerisinde ne kadar bisiklet sürüldüğü, kaç kalori yakıldığı gibi bilgilerin takip edilebildiğini bildirdi.

Dakikası 5 kuruş

Girişimci Nurullah Taç ise bisikletlerin mobil uygulamayla çalıştığını kaydederek, "Uygulamaya üye olunduktan sonra kredi kartı, banka kartı veya kontör tarzı kartla yükleme yapılıyor. Programda bisikletlerin harita üzerinden nerede olduğu görülüp, en yakın bisiklet seçilerek kullanılabiliyor. Kullanıldıktan sonra kapatılınca o kullanım kadar hesabından para düşüyor." diye konuştu.

Taç, paylaşımlı bisikletin kullanım ücreti dakikasının 5 kuruş olduğunu belirterek, "Paylaşımlı bisiklet özellikle öğrencilere ekonomik ulaşım imkanının yanı sıra spor yapma imkanı sağlıyor. 120 bisikletle uygulamaya başladık, önümüzdeki hafta 150 bisiklet daha aktif hale gelecek. Uygulamaya üye sayımız ise 10 binin üzerine çıktı." şeklinde konuştu.

Malatya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Adnan Fatih Kocamaz ise Malatya Teknopark'ın son 2 yılda büyük bir atılım göstererek, firma sayısını 13'ten 45'e çıkardığını söyledi.

Bu firmalar arasında "Unibike"ın da yer aldığını bildiren Kocamaz, "Kısa zamanda birçok üniversitede bisikletlerimiz kullanılır hale geldi. Uygulama tam anlamıyla yerli ve milli bir uygulama. Yazılım üzerinden tüm bisikletleri görebiliyorsunuz. Kullanımı çok rahat ve konforlu. Malatya'dan böyle bir başarı çıkarmış olmak bizi ayrıca mutlu ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Öğrenciler memnun

İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi Beşir Şahan ise paylaşımlı bisikleti sürekli kullandığını ve çok memnun olduğunu ifade etti.

Uygulamanın kolay bir kullanımı olduğunu anlatan Şahan, "Ücreti de makul seviyede, beğeniyoruz. Yurttan gidiş gelişte kütüphaneye gidişte kolaylık sağlıyor, memnunuz." dedi.

İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi Kadir Taştan da üniversite içeresinde aktif olarak paylaşımlı bisikleti kullandıklarını ve çok memnun olduklarını kaydetti.

Mühendislik Fakültesi Biomedikal Bölümü öğrencisi Mısırlı Abdurrahman Abdelsamie de bölümü ile kütüphane arasındaki mesafenin uzak olduğunu, bu nedenle sürekli paylaşımlı bisikleti kullandığını ifade ederek, "Yaklaşık 1 aydır üniversite içinde çok yaygın şekilde kullanıyorum, memnunum." diye konuştu.

http://www.erdemlihayat.com/haber-detay-milli-yazilimla-gelistirilen-paylasimli-bisiklet-ogrencilerin-hizmetinde-178.html

https://malatyanethaber.com.tr/paylasimli-bisiklet/9137/

Resim yok
2018-07-26 Gelecek her zaman üretenindir.

Geleceğin yapımcıları için düzenlenen etkinliğe Malatya Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi A. Fatih Kocamaz, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Mehmed Oğuz Şen, öğrenciler ve velileri katıldı. Dünya üzerinde 27 ülke çapında gerçekleştirilen bu etkinliğin ilk kez İnönü Üniversitesinde gerçekleştirildiği vurgulayan Tekonokent Genel Müdürü Kocamaz, “Oyun geliştirme kültürünü amaçlıyoruz. 20 yıl sonra Malatya’da sadece kayısıdan konuşmayalım. 20 yıl sonra oyun teknolojilerinden, yapay zeka yapımlarından, insansız sistemlerden konuşalım. Hedefimiz ve çizdiğimiz vizyonumuz budur. Çünkü eğer bunu çizmezsek şu bir gerçek her şeyin bir sonu olduğu gibi kayısının da sonu gelecek. Bugün bizim için kazanç olan yarın bitecek. Oyun geliştirme ile çekirdekten oyun oynamamayı öğretiyoruz, oyunu üretiyoruz” şeklinde konuştu.

İlk 3 ülke arasında yer alıyoruz

Teknoloji kullanımı konusunda birçok ülkeyi geride bıraktığımızı ve bunu bir teknoloji tüketimine bağlı obezite olarak nitelendiren Kocamaz, “Teknoloji kullanan ülkeler arasında ilk 3 ülke arasında yer alıyoruz. Teknolojiyi kullanıyoruz, ama onu üretmiyoruz. Ben buna ‘teknoloji obezi’ diyorum. Teknoloji üretimi için Teknokent olarak bunun üzerinde duruyoruz. Robocot etkinlikleri düzenledik. Dünyanın birçok farklı yerinden katılımcılar yer aldı. Yabancı ve Türk birçok katılımcının yer aldığı bu etkinlikte hem kendi yaptıkları yazılımları hem de geliştirdikleri programları sunma fırsatı yakaladılar” dedi. Geleceğin daima üreten ve yatırım yapanların kazandığına değinen Kocamaz, “Gelecek her zaman üretenindir. Gelecek, geleceğe yatırım yapanındır. Oyun sektöründe hiçbir risk yok. Programı kullanan değil üreten ya da üretim aşamasında yer alan, yazılımın ya da oyunun kurgusunu yapanlar kısmında olmak zor değil sadece yer alacağınız, yeteneğinizi kullanabileceğiniz alanı bulmak önemlidir” ifadelerini kullandı. Oyun sektörünün karmaşık olmadığını, iyi bir kurgu ya da müzik ile kendi oyununuzu ve grup arkadaşlarınızı bir araya getirerek en iyisinin yapılabileceğini vurgulayan Kocamaz, “Oyun sektöründe hiçbir risk yok. Biz Malatya’da bu bacasız sektörün temellerini oluşturmak istiyoruz. İyi bir hikaye mükemmel bir oyundur. Oyun sektörüne her kategoriden kişiler katılabilir. Bunun bir sınırlaması yok. Oyun garip bir sektördür. Herkesin yer alabildiği ve üretime katıldığı bir sektördür. En son kısım yazılımcılarda biter. Onlar tüm bu süreçte programları üst üste koyup kodlayan son kısımdır. Biz bu dört gün sürecek olan etkinliğin sonuçlarını değerlendiriyoruz ve önümüzdeki süreçte devam etmeyi ve geliştirmeyi planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Olaya sadece oyun geliştirme olarak bakmayın

Arş. Gör. Mehmed Oğuz Şen ise katılımcılara sadece bir oyun becerisi kazanmanın değil aynı zamanda farklı alanlarda da kendilerini geliştirebilme imkanı sağladıklarını söyleyerek, “Kim ne isterse onu yapacak. Sonuçta ortaya bir proje koyacaksınız. Onu nasıl yapacağınızı öğreteceğiz ve sizler de bir şeyler yapmış olmanın keyfine varacaksınız. Tabi bu projeleri tema çerçevesinde yapacaksınız. Ayrıca burada kazanacağınız becerileri ileride fark edeceğinizi düşünüyorum. Yani eğitim esnasında fark edemeyebilirsiniz ama ileride bir takım becerileriniz geliştiğinde ‘ya ben böyle bir eğitim almıştım zamanında bunun faydasını şimdi görüyorum’ diyeceksiniz. Olaya sadece oyun geliştirme olarak bakmayın. Genel yaklaşımlardan da bahsedeceğiz. Pek çok alanda kullanılan sonuçlar elde edilen o açıdan son derece faydalı bir eğitim geçireceğinize inanıyorum” diye konuştu. Şen, programın içeriğinden ve dört gün boyunca verilecek eğitim programı, konular, içerikler, bilgisayar yazılım temalarından bahsederek, eğitim sonunda katılımcılara sertifika ve yaptıkları programları sunma imkanları sağlanacağına vurgu yaptı. 

Resim yok
2018-05-04 Robocot Malatya 2018" Sona Erdi.

İnönü Üniversitesi tarafından Malatyalı İş adamları Derneğinin (MİAD) desteğiyle düzenlenen "ROBOCOT Malatya 2018" Bilim Şenliği sona erdi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde iki gün süren etkinlikler kapsamında, farklı illerden katılımcılar, tasarladıkları robotları sergiledi.

Şenlik kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere de plaket ve ödüller verildi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yazılım Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kocamaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şenliğin bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini belirtti.

Kayısı kenti olarak tanınan Malatya'nın, robotlarla da anılması amacıyla etkinliği hayata geçirdiklerini söyleyen Kocamaz, festivali bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencileriyle planladıklarını anlattı.

Kocamaz, bilim şenliğine katılımcı sayısının her geçen yıl arttığını ve bu yıl Japonya, Avustralya ve ABD'den gelen bilim insanlarını ağırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Gelecekte Malatya'nın robotlarla ve robot firmalarıyla anılan bir şehre dönüşmesini arzuluyoruz. ROBOCOT bir bilim şenliği olarak kalmayacak, bir felsefeye dönüşecek. Malatyalıların sahip çıkmasıyla kent kayısı ile anılan bir şehirden, robotla anılan bir şehre dönüşecek. Bu yıl 10 robot firması İstanbul'dan geldi. Mersin'den gyrocopter yapan bir firmamız katıldı. Türkiye'den ve yurt dışından alanında başarılı olan ve çocuklara örnek olacak kişileri davet ettik. Bilim insanları geldi, konferanslar verdi. Bizim için güzel bir bilim şenliği oldu. Gelecek yıl bilim şenliğimiz birkaç kat büyüyecek çünkü Yunus Emre Enstitüsü, gelecek yıl şenliğin uluslararası boyutunu üstlenmek istiyor."

Resim yok
2018-02-18 Türkiye’nin İlk 4. Nesil Bisiklet Platformu: UNIBIKE Türkiye'de İlk Kez Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde hayata geçti.

Türkiye’nin İlk 4. Nesil Bisiklet Platformu: UNIBIKE Türkiye'de İlk Kez Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde hayata geçti.

KMÜ Rektörlüğü tarafından öğrenciler ve üniversite personelinin yerleşke içerisinde hızlı ve rahat ulaşım sağlamaları amacıyla hayata geçirilen UNİBİKE 4. Nesil Paylaşımlı Bisiklet Platformunun açılışına KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Üner, UNİBEKE Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Taç ile üniversite personeli ve öğrenci katıldı.

Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül, "Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak ülkemizde ilk kez uygulanmaya başlanan 4. Nesil Paylaşımlı Bisiklet Platformuna ev sahipliği yapmaktan son derece memnun olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.

Rektör Akgül, konuşmasının devamında öğrencileri trafik kurallarına uyma konusunda uyarı yaparak, "Temiz enerji konusunda öncü çalışmalara imza atmayı planlayan üniversitemizde bu alandaki uygulamaların birisini daha hayata geçirmiş bulunmaktayız. Artık üniversitemiz öğrencileri ve çalışanları sağlıklı, ekonomik ve çevreci bu ulaşım araçlarıyla yerleşke içerisinde diledikleri noktaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilecekler. Dünyada 2014 yılından beri uygulanmakta olan 4. Nesil Bisiklet Platformu, ülkemizde ilk kez Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde başlatılmış bulunmaktadır. Öncelikle bu projeyi hayata geçiren Unibike Şirketi yetkililerine teşekkür ediyor, projenin tüm üniversitemiz mensuplarına hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'de ilk kez uygulanıyor

Hayata geçirilen uygulama hakkında gazetecilere açıklama yapan UNİBİKE Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Taç, UNİBİKE Paylaşımlı Bisiklet Platformunun Türkiye'de ilk defa uygulandığını aktararak, "Buna 4. Nesil Paylaşımlı Bisiklet Sistemi deniliyor. İstasyonsuz, mobil uygulama ile çalışıyor ve zamanla tarifelendiriliyor. İstasyonsuz oluşu esneklik sağlıyor. İleriki aylarda civar restoranlarda yemek yiyen öğrenciler indirim alarak ücretsiz bisiklet kullanabilecekler" dedi.

Bisikletlerin, öğrenci sağlığını olumlu etkileme konusunda yararlı olacağını belirten, Taç, "Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin yerleşkesi oldukça büyük. Yaklaşık 15 bin öğrenci var ve 20 dakika kampüs içerisinde yürümek durumunda kalıyorlar. Ama bisiklet ile 5 dakikada istediği yere ulaşabiliyor. Aynı zamanda fakültelerde geç saatlerde kütüphaneye gitmek isteyen öğrenciler için veya dışarıdan gelenler vatandaşlar aynı sistemi kullanabilir. Her yönüyle hem ekonomik, hem sağlıklı, hem çevreci, hem eğlenceli, hem de pratik" ifadelerini kullandı.

Üniversitede okuyan öğrenciler ise, uygulamanın gayet güzel olduğunu söyleyerek, üniversite yetkililerine teşekkür etti.

Program, katılımcıların yerleşke içerisinde istasyonsuz bisikleti kullanmalarıyla devam etti. Uygulama kapsamında KMÜ öğrencilerine tanıtım amaçlı 20 TL'lik ilk kullanımı ücretsiz olacağı bildirildi.

Resim yok
2017-10-09 Doğan Taşkent'in konuşmacı olarak katıldığı Teknolojik Startuplar Semineri 1. oturumu İnönü Üniversitesi'nde girişimci olmak isteyen tüm katılımcılara yönelik düzenlendi.

Teknolojik Startuplar Semineri

 

Malatya Teknokent ve İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğu tarafından Teknolojik Startuplar Semineri düzenlendi.
 

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi konferans salonunda düzenlenen Teknolojik Startuplar etkinliğine, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz, Elektrik- Elektrofizik Mühendisi İnovasyon Danışmanı Doğan Taşkent, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz, şunları söyledi:
 

“Malatya’da çok iyi bir girişimcilik altyapımız var. Özellikle Malatyalı gençler doğal bir şekilde girişimci doğuyor. Dolayısıyla bunun fark edilmesi ve bu noktada destek alabilmemiz, Doğan Bey gibi insanları buraya getirtmemize bağlı. Çünkü ne kadar iyi bilirsek bilelim bizden çok daha iyi bilen tecrübeli insanlar var ve biz onlarla birlikte hareket etmek zorundayız.”
 

Teknokentte girişimcilik merkezi kuracaklarını ifade eden Kocamaz, şunları kaydetti:
 

“Kalkınma Bakanlığı Malatya, Erzurum ve Mersin’e direkt destek veriyor. Bakanlık ‘Siz Malatya’da çok iyi işler yapıyorsunuz, Malatya’da çok iyi bir potansiyel var. Biz bunu fark ettik ve buraya ön bir kuluçka merkezi, bir de girişimcilik merkezi gibi bir faaliyet yürütmek istiyoruz’ dedi. Biz de zaten Teknokent olarak böyle bir merkezi kurmak için elimizden geleni yapıyorduk ama kaynak bulamıyorduk. Bakanlıktan gelen yaklaşık 4 milyon bütçe ile ön kuluçka merkezini Teknokentin içinde girişimcilik merkezini ise üniversitenin içerisinde kuracağız.”
 

Kocamaz, “İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent bugün Türkiye’nin en büyük Teknokentlerinden bir tanesidir. Binlerce çalışanı var ve muazzam bir teknolojiye sahip. İTÜ’de Malatyalı öğrenciler ve Malatya Teknokent övgüyle konuşuluyor. İyi projeler İTÜ’ye gönderilebilecek” dedi.
 

Elektrik- Elektrofizik Mühendisi İnovasyon Danışmanı Doğan Taşkent ise, İnönü Üniversitesi Teknokentini gezip çok beğendiğini firmaları ve projelerini çok başarılı bulduğunu dile getirdi.
 

Yurtdışında uzun yıllar teknoloji üreten firmalarda çalıştığını ve bu konudaki bilgi ve tecrübesini paylaşan Taşkent, üç konunun altını çizerek, bunların inovasyon, girişimcilik ve teknoloji olduğunu söyledi.
 

Teknoloji üretimi ve kullanımına değinen Taşkent, inovasyonu “Pazarda başarı gösteren buluşa inovasyon denir” dedi.

 

http://www.vuslathaber.com/malatya/teknolojik-startuplar-semineri-h28064.html

Resim yok
2016-04-19 ROBOCOT 2016 Malatya/ Robotlar Malatya'da Yarışıyor.

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğunca düzenlenen “ROBOCOT 2016” etkinliği kapsamında farklı illerden gelen katılımcılar, tasarladıkları robotları sergiledi.

Akıllı robotlar, büyük veri, nesnelerin interneti, 3­D baskı, zenginleştirilmiş gerçekçilik, siber güvenlik, yatay/dikey yazılım entegrasyonu ve siber güvenlik, bulut gibi 9 teknolojinin, 4’üncü sanayi devrimini tetiklenmesinde önemli rolü olduğu düşüncesinden yola çıkılarak gerçekleştirilen ROBOCOT 2016 etkinliğinde, Robotik ve Kodlama yarışmaları, Maker ve Mucitler Sergisi ile atölye ve konferans çalışmaları düzenleniyor.

Eğitim uzmanı Kayhan Karlı, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Malatya İş Adamları Derneği’nin (MAİD) katkılarıyla düzenlenen “ROBOCOT 2016” etkinliği kapsamında “Maker Yetiştiren Eğitim Semineri”nde öğrencilere dijital teknolojiler, kişisel ve mesleki gelişim konularını anlattı.

Seminerin ardından Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde, ROBOCOT Maker ve Mucitler Sergisi düzenlendi.

İnönü Üniversitesinin yanı sıra Marmara, Fırat ve Cumhuriyet üniversitelerinden gelen gençlerle, mesleki ve teknik okullardan gelen öğrenciler, tasarladıkları 26 robotu tanıttı.

Robitik ve Kodlama yarışmalarına ise farklı üniversite ve okullardan gelen yaklaşık 63 kişi yarıştı.

Akademisyenlerin yanı sıra özel sektördeki bilişim uzmanlarının değerlendirmesine tabi tutulacak robotlar arasında dereceye girenlere çeşitli hediyeler verilecek.

https://malatyacadde.com/robocot-2016-malatya/9878/

https://malatyahaber.com/haber/robotlar-malatyada-yarisiyor/

https://www.hurriyet.com.tr/egitim/robocot-2016da-dereceye-giren-robotlar-odulunu-aldi-40101204

http://www.hdteknohaber.com/bilgoritma-toplulugu-robocot-2016-malatya-etkinligine-davetlisiniz/

 

Resim yok