Basında Biz Detay

MALATYA TEKNOKENT’de PANDEMİ DÖNEMİ İÇİN YERLİ ve MİLLİ ATEŞ ÖLÇER GELİŞTİRİLDİ

İnönü Üniversitesi’nin son beş yıldır üniversite akademisyeni ile sanayiciyi bir araya getirerek yeni ürünler geliştirilmesi için uygulamaya başladığı ÜSİP proje desteği sayesinde onlarca ürün geliştirildi. Malatya Teknokent bünyesinde ise pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan birçok ürün ve cihaz, gerek ÜSİP desteği, gerekse de firmaların Ar-Ge çalışması sonucu geliştirildi.

Pandemi döneminde Malatya Teknokentte virüs ve bakteri geçirmeyen doğal bitkisel solüsyonlu yenilikçi maske, insan sağlığına zarar vermeyen ve hava ve yüzeydeki virüsleri yok eden ultraviyole lamba (UVC-222 NM), dezenfektan, ozon tabanlı kuru dezenfeksiyon kabini, çocuk ve büyükler için bağışıklık sistemini kuvvetlendiren takviye edici gıda gibi ihtiyaç duyulan birçok ürün ve cihaz geliştirildi. Şimdi ise bu cihazlara yenilikçi ateş/nabız ölçer de eklendi.

Malatya Teknokent MEKATRON firması ve İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üye Teoman Karadağ tarafından İnönü Üniversitesi ÜSİP (Üniversite Sanayi İşbirliği) proje desteği ile geliştirilen yerli ateş ve nabız ölçer ürünü yakın zamanda tamamlandı.

Geliştirilen cihazın muadillerinin tamamı yurt dışından ithal edilmesi nedeni ile cihaz ithalatı azaltan, yerli ve milli bir ürün statüsünde olması dikkat çekiyor. Aynı zamanda benzer ürünler sadece ateş ölçme için kullanılırken, geliştirilen cihaza eklenen yeni özelliklerle aynı anda vücut, ortam sıcaklığı, nabız ve kandaki oksijen seviyesi gibi dört farklı ölçümün bir arada yapabilme özelliği getirildi. Ayrıca cihaz yine muadillerine göre çok daha küçük ve ergonomik olarak tasarlandı. Bu sayede kişiler çantalarında hatta ceplerinde bile cihazı taşıyabilmeleri sağlandı.

Hocamız ve firmamızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Sizin için seçtiklerimiz: