Etkinlikler Detay

  • Olusturan: Admin
  • Etkinlik Tarihi: 2021/Ocak/26
sosyal Medya:
TÖTM MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI ZİYARETİ, COVID-19'da ETKİLİ 222 nm UV LAMBA ANALİZİ:

ÜSİ (Üniversite Sanayi İşbirliği) kapsamında Malatya Teknokent Karbomer firma yetkilimiz Kemal Karadağ, Malatya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz ve GMY Feramuz Karaca ile Turgut Özal Tıp Merkezi Mikrobiyoloji Laboratuvarını ziyaret etti.
Ziyarette Mikrobiyoloji Laboratuvarı sorumlusu ve Mikrobiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu ve Prof. Dr. Yusuf Yakupoğulları teknokent ekibimize laboratuvarı gezdirip faaliyetler konusunda bilgi verdi. Ayrıca laboratuvara yeni kurulmaya başlanan Covid-19 başta olmak üzere tüm virüslerin çoğaltımı yapılabilecek 3. seviye temiz oda hakkında detaylı bilgiler verildi. 3. seviye temiz oda sadece akademik çalışmalara hizmet vermeyecek, aynı zamanda firmaların ihtiyaç duyacağı analiz çalışmalarını da yürütme özelliği ile Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip olacak.
Ziyaret sırsında, Karbomer firmamız tarafından geliştirilen 222 nm dalga boyunda çalışan UV (Ultra Viyole) lambanın laboraturda her tür patojen üzerinde test edilmesi görüşüldü.
Patentinin firmamıza ait olduğu 222 nm UV lamba insan sağlığına zarar vermediği gibi ve tüm patojenleri (virüs, bakteri, mantar v.b.) 8 - 10 sn içinde yok etme özelliğine sahip olduğu bilimsel yayınlarla ispatlanmıştır.
Prof. Dr. Barış Otlu'nun odasında mini bir Mikrobiyoloji müzesi de dikkatten kaçmadı.

Sizin için seçtiklerimiz: