Etkinlikler Detay

  • Olusturan: Admin
  • Etkinlik Tarihi: 2021/Ağustos/10
sosyal Medya:
MALATYA TEKNOKENT AKADEMİSYEN FİRMASI Y İMMUNOTEK ÜLKEMİZİN İLK YERLİ KORONAVİRÜS ANTİKOR TESTİNİ GELİŞTİRDİ:

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fizyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi *Prof. Dr. Sedat YILDIZ ve ekibinde yer alan Dr. Öğr. Üyesi Cihat UÇAR ve Arş. Gör. Faruk DİŞLİ, ülkemizin ilk yerli ve ELISA temelli Covid-19 koronavirus antikor test kitini başarıyla oluşturdular. Geliştirilen kite QuantiCOR (kantitatif anti-koronavirus IgG antikor ELISA test kiti) ismi verildi. Test kiti İnönü Üniversitesi, VETAL A.Ş. ve Adıyaman Üniversitesi’nin katkılarıyla geliştirildi ve Malatya Teknokent **Y İmmunotek firması ile QuantiCOR markasıyla satışa uygun hale getirilerek piyasaya ilk yerli test kiti olarak sunulmaya hazırlanılıyor.

Test kiti, hem koronavirüsün varlığını (negatif-pozitif/ kalitatif) hem de antikor düzeyi (kantitatif) sonuçlarını veren QuantiCOR özelliğe sahip olmasıyla aynı anda iki özelliği birden bünyesinde barındırıyor. Geliştirilen test kiti Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı tarafından bağımsız olarak test edildi ve %95-100 aralığında elde edilen yüksek doğruluk oranı nedeniyle insan kan örneklerinde antikor ölçümü için onaylandı.

Ülkemizde satış ve kullanıma sunulacak tüm Covid-19 test kitlerinin bu onayı alması zorunlu olmakla birlikte söz konusu birimler Dünya Sağlık Örgütü kriterlerini uygulamaktadır. Bu nedenle geliştirilen test kitinden elde edilen başarı ölçütleri FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) kriterlerini de karşılama başarısı da gösterdi.

QuantiCOR, ülkemizin ELISA temelli ilk yerli antikor test kiti olup, aynı zamanda antikorun miktarını ölçebilen dünyadaki sayılı kantitatif test kitlerinden birisi olma özelliğini de taşıyor. QuantiCOR, yurtdışından antijen ve antikor satın alınarak üretilmiş bir kit değil, az sayıda sıradan sarf malzemesi hariç tamamen yerli kaynaklar kullanılarak üretildi. Geliştirilme sürecinde yaklaşık 10.000 deney yapıldı. Yapılan bu on bin deneyden sadece 100’ü olumlu sonuç verdi ve bunlardan da yalnızca 10’u kit üretimi için kullanılabilir olduğu deneyler sonucunda bulundu. QuantiCOR, Prof. Dr. Sedat YILDIZ’ın, Malatya Teknokentte kurduğu Y İmmunotek A.Ş. adlı şirket tarafından satış ve kullanıma sunulacak.

Sizin için seçtiklerimiz: