FSMH/Patent

FSMH/Patent

Malatya Teknokent TTO, kurulduğu 2007 yılından bugüne 150’den fazla araştırma sonucunu 250’den fazla patent ve tasarım başvurusu ile desteklemektedir. Yapılan patent başvurularının %70’i uluslararasıdır ve başvurular sonucunda alınan tesciller içerisinde Amerika ve Avrupa korumanın en çok olduğu bölgelerdir.

10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında Malatya Teknokent TTO Fikri Sınai Haklar ve Sözleşmeler Birimi; buluş/tasarım ifşa, hak sahipliği, başvuru ve tescil süreçlerine dair karar süreçlerini yönetmekte ve teknoloji transferiyle ilişkili hukuki çalışmaları yürütmektedir.

Malatya Teknokent TTO, 5 Fakülte, 29 disiplinlerarası araştırma merkezi, 221 laboratuvar, 2223 akademik personel ve 330’dan fazla teknoloji firmasının yer aldığı bir ekosistemde hizmet vermektedir. Bu ekosistemde ortaya çıkan akademik bilginin ve geliştirilen teknolojinin katma değeri yüksek ekonomik değere dönüşmesinin ilk aşaması tescile konu çalışmaların tespit edilmesidir.

Bu amaç doğrultusunda çalışan Fikri Sınai Haklar ve Sözleşmeler Birimi, Malatya Teknokent akademisyen ve öğrencileri ile Malatya Teknokent firmaları için iki farklı süreçte faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.